قطب بندی نوین جهانی

این روزها مقالات متعددی درباره قطب بندی آینده جهان در روزنامه ها و نشریات مختلف نوشته میشود و هر یک از دریچه ای به آن نگاه کرده و نامهای مختلفی را برای دو قطب اصلی نظام سیاسی- اقتصادی جهان انتخاب کرده اند.

بنظر من دو قطب اصلی موجود در جهان روز به روز بسوی تقابل و مرزبندی بیشتر پیش می روند: ناسیونالیسم و گلوبالیسم.

اگرچه این دو جهان بینی یا نحله فکری از قبل هم وجود داشته اما در سالهای اخیر با حذف نخودی ها و بازیگران ضعیف تر به مصاف یکدیگر رفته اند و هر یک مسیر جداگانه ای را انتخاب کرده است.

جبهه گلوبالیسم بسیار گسترده تر، پر امکانات تر و پر سر و صداتر از رقیب خود می باشد و از جسارت و ابتکار عمل بالاتری برخوردار است. شما ببینید سازمان بهداشت جهانی و حتی نهاد سازمان ملل بیشتر ابزار گلوبالیستهاست و آشکارا بیطرفی و اصول پروفشنالیسم را کنار گذاشته اند.

همچنین نگاه کنید به مافیای رسانه ای گسترده گلوبالیستها که قادرند از مرگ یک مجرم در گوشه ای از امریکا، یک جنبش عظیم جهانی بسازند. این در حالی است که ویروس چینی میلیونها نفر از مردم را مبتلا و صدها هزار نفر را قربانی کرده است. یعنی بجای اینکه اعتراضات و جنبش های اعتراضی به سمت و سوی چین باشد به سمت ترامپ و اصولا امریکا راه افتاد.

اگر دقت کنید در جبهه گلوبالیستها طیف های مختلفی وجود دارند. از چپگراهای افراطی تا دمکراتهای معتدل و حتی لیبرال دمکراتها و همچنین مسلمانان افراطی و نظامهای دیکتاتوری و ضد امریکایی و غیره.

اخیرا خانم مرکل صدر اعظم آلمان کمک یک میلون یورویی را به پروپاگاندای گروه چپگرای افراطی آنتیفا اختصاص داده است. (منبع)

اینها مقدمه ای بود که بگویم در معادلات سیاسی آینده، سرنوشت کشورهای جهان سومی و خاورمیانه بسیار مرتبط با رقابت و سیطره یکی از این دو هژمونی گلوبالیسم و یا ناسیونالیسم خواهد بود.

اگر کفه ترازو به سمت گلوبالیستها باشد لاجرم هژمونی چین و روسیه شرق و غرب جهان را فرا خواهد گرفت و این بار دو قطبی جدیدی خواهیم داشت به نام قطب مائوئی و قطب استالینی.

به همین جهت است که پیروزی و شکست سیاستمداران ناسیونالیست در امریکا و در کشورهای مهم اروپا تاثیر مستقیمی بر سرنوشت و آینده کشورهایی مثل ایران دارد. این است که نمی توان گفت انتخابات امریکا، یک امر داخلی ایالات متحده است بلکه همه جهان و یا بخش مهمی از جهان در این انتخابات سهیم خواهند بود.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
5 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها