فقط در جمهوری اسلامی؛ در آشپزخانه مرکزی زندان فشافویه انگشت آشپز غذای زندانیان شد!

۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ – سایت اطلس زندان‌های ایران prisonatlas وضعیت آشپزخانه مرکزی زندان تهران بزرگ (فشافویه) را در فاصله مهر ۱۳۹۹ تا اردیبهشت ۱۴۰۰ بررسی کرده است. روایات شاهدین متعدد وضعیت نگران‌کننده‌ای را ترسیم می‌کند که می‌تواند به عنوان سهل‌انگاری بی‌عقوبت نسبت به سلامت زندانیان، تهدید و اجبار زندانیان به سکوت در مواجهه با بحران و ناکارآمدی و فساد مدیریت زندان تلقی شود.

انگشت آشپز غذای زندانیان شد

یک زندانی به نام مهدی از مدتی قبل مسئول قصابی زندان تهران بزرگ شده بود. در اغلب مواقع زندانیانی که مسئول تهیه غذا هستند، ترجیح می‌دهند نیمی از مراحل آماده‌سازی ناهار روز بعد را در ساعات پایانی شب انجام دهند. قرار بود غذای شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ عدس‌پلو با گوشت چرخ‌کرده باشد. ساعت ۱۰ شب جمعه مهدی گوشت‌ها را در چرخ‌گوشت می‌ریخت که انگشت اشاره دست راستش همراه گوشت‌ها چرخ شد. روز بعد زندانیان آشپز که از این پیشامد مطلع بودند، عدس‌پلو نخوردند اما مابقی زندانیان بی‌خبر از ماجرا، وعده آن روز را صرف کردند.

یک شاهد عینی در گفت‌وگو به اطلس گفت تهران بزرگ «به‌قدری بی‌دروپیکر است» که حتی برای انتقال مهدی، آمبولانس اعزام نکردند و کارمندان نقلیه او را با خاور به مرکز درمانی انتقال دادند.

مهدی که بند اول انگشت دست راستش را از دست داده، اکنون خارج از زندان است. به گفته یکی از منابع اطلس، مهدی شکایتی نکرد چون گمان ‌می‌کرد طرف مقابل آن‌قدر قوی و پرنفوذ هست که «لبه تیز پرونده» را به سمت خود او برگرداند.

چرخ‌گوشت صنعتی زندان تهران بزرگ، مدخل عریض‌تری نسبت به چرخ‌گوشت‌های خانگی دارد. در سال گذشته گوشت‌کوب این چرخ‌گوشت معیوب و غیرقابل استفاده شده بود. گوشت‌کوب‌های یدک موجود در زندان نیز سایزهای کوچک‌تری داشتند؛ بنابراین کاربردی نبودند. از آن زمان به بعد که تا امروز نیز ادامه دارد، زندانیان برای هل دادن گوشت به سمت دنده‌مارپیچ از دستان‌شان استفاده می‌کنند. انگشت مهدی نیز در حین همین کار توسط دستگاه چرخ شده بود.

علاوه بر این چرخ گوشت زندان مدت‌هاست دچار یک مشکلی فنی شده که باعث شده روغن و گریس موتور چرخ گوشت به مجرای عبور گوشت نفوذ کرده و گوشت را به مواد مضر شیمیایی آغشته کند.

از تاریخ مصرف گوشت‌ها ۲ تا ۶ سال گذشته است

بر پایه اطلاعاتی که اطلس زندان‌های ایران جمع‌آوری کرده، گوشت‌های منجمد که در زندان تهران بزرگ طبخ می‌شوند، تولید سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ هستند. این در حالی است که گوشت‌های منجمد پس از حدود یک تا دو سال منقضی می‌شوند. این گوشت‌ها دست‌کم در طول شش ماه گذشته به صورت مداوم جزء وعده‌های غذایی زندانیان بوده است.

موش‌، هم‌خرج ناخوانده زندانیان

به گواه دو تن از افرادی که در طول سال‌های گذشته در آشپزخانه زندان تهران بزرگ کار کرده‌اند، موش‌ها در این محیط حضور دارند و از مواد غذایی استفاده می‌کنند که بعدا برای طبخ غذا برای زندانیان استفاده می‌شوند. بر پایه اظهارات این دو منبع، به ویژه در ساعات پایانی شب که هنوز تعدادی از کارکنان در آشپزخانه حضور دارند، موش‌ها در این محیط که خلوت‌تر از معمول است، بیش‌تر دیده می‌شوند.

موش تنها جانوری نیست که در اطراف مواد غذایی زندانیان پرسه می‌زند. عقرب، رتیل و مار نیز بارها در این زندان مشاهده شده است. این جانوران در اطراف ساختمان آشپزخانه و انبار بیش‌تر به چشم می‌خورند.

آشپز سوخت، مسئولین آمدند، زندانیان تهدید شدند

در بهمن ۱۳۹۹ یک زندانی به نام فرید در آشپزخانه مرکزی زندان فشافویه سوخت. ساعت حدودا ۸ تا ۹ عصر بود که مشکل فنی دیگ صنعتی (زودپز) باعث شد که فشار بخار درون دیگ، غذا را روی بدن فرید تخلیه کند. علی رغم سوختگی شدید و نبودن جعبه کمک‌های اولیه در آشپزخانه زندان، تا لحظه‌ای که زندان با انتقال فرید به بیمارستان سوختگی موافقت کند، چهار ساعت زمان برد. حول‌وحوش ۱ بامداد آمبولانس او را راهی بیمارستان کرد. در این چهار ساعت فرید از شدت سوختگی در خود می‌پیچید و هم‌بندیانش در پی راهی برای تسکین او بودند. سوز زمستانی باعث شد یک زندانی از روی نگرانی پتویی روی بدن فرید بیاندازد اما غافل از آن بود که پتو به زخم‌های فرید می‌چسبد و او باید درد طاقت‌فرسایی را متحمل شود تا تکه‌های پتو را از زخم‌هایش جدا کنند.

روز بعد، آقایان طباطبایی و حق‌وردی، ریاست آشپزخانه و افسرنگهبان، به صف آمار رفتند تا درباره سوختگی فرید صحبت کنند. لب کلام آن‌ها این بود که بهتر است زندانیان دراین‌باره به کسی چیزی نگویند. آقای طباطبایی در جمع زندانیان گفت ما در تلاش هستیم که خسارت را از طریق مالی جبران کنیم، و درخواست‌مان این است که خبر از بند آشپزخانه خارج نشود و حتی دیگر بندهای زندان نیز مطلع نشوند. او در ادامه افزود اما اگر افرادی موجب شوند که این خبر به بیرون زندان برسد، «با ریاست زندان طرف خواهند شد» و «بنا بر قاعده انتشار اخبار محرمانه زندان جرم است.»
به اشتراک بگذارید: