فرمانده ارتش اسراییل: اگر حمله کنیم «همه تاسیسات اتمی و موشکی» را منهدم می‌کنیم!

رادیو پیام اسرائیل– ژنرال آویو کوخاوی، رئیس ستاد کل ارتش دفاعی اسرائیل (IDF) در سخنانی هشدار دهنده و بی سابقه، برنامه‌های اتمی رژیم ایران را یک خطر بزرگ دانست و گفت که اگر لازم باشد، اسرائیل همه آمادگی‌های لازم را دارد تا با هرگونه خطری رویارویی کرده و آن را دفع کند. ژنرال آویو کوخاوی که در یک همایش پژوهشی در امور نظامی و امنیتی سخن می‌گفت، تاکید کرد که اگر ارتش اسرائیل ناچار به حمله شود، شدیدترین ضربات را وارد خواهد ساخت و نه تنها تاسیسات اتمی و موشکی رژیم ایران بر روی زمین را نابود خواهد کرد، بلکه تاسیسات زیرزمینی نیز نابود خواهند شد. او همچنین فاش ساخت که تکاوران ارتش اسرائیل، در سال های اخیر عملیات درخشانی در خاک دشمن، برای تامین امنیت اسرائیل انجام داده‌اند. ژنرال آویو کوخاوی درباره این عملیات جزئیات بیشتری فاش نکرد.

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل که در همایش کارشناسان امور امنیتی و افسران نیروهای ذخیره و خبرنگاران سخن می‌گفت، در اظهاراتی که بی تردید دولت پرزیدنت بایدن را خطاب قرار می‌دهد گفت که بازگشت به برجام، خواه نسخه قدیمی آن و یا یک روایت جدید باشد، خطایی بس بزرگ است و نباید اجازه داد که چنین امری رخ دهد. او گفت که ارتش آمادگی دارد و هرگاه دولت دستور دهد، وارد عمل خواهد شد.

تحلیلگران اسرائیلی می‌گویند که این سخنان هشدار مستقیمی به رئیس جمهوری جدید ایالات متحده و مقامات عالی سیاست خارجی و امنیتی آن کشور است که انتصاب برخی از آنان، موجب نگرانی‌هایی در اسرائیل شده است.

ژنرال آویو کوخاوی گفت که به برنامه‌گزاران عملیاتی و نظامی دستور داده است یک برنامه مشروح برای چگونگی حمله به تاسیسات اتمی و موشکی ایران تهیه کنند. او گفت که حمله باید آنقدر کوبنده و فراگیر باشد که همه تاسیسات اتمی و موشکی رژیم ایران نابود شوند تا خطر به طور کامل برطرف گردد. او گفت که ارتش اسرائیل در گذشته نیز برنامه‌هایی در این زمینه تهیه کرده بود و اکنون می‌خواهد برنامه جدیدی در اختیار داشته باشد.

در گزارش‌های پیشین گفته شده بود که رئیس ستاد ارتش اسرائیل به امیران ارتش دستور داده سه برنامه متفاوت برای انجام حمله احتمالی به تاسیسات ایران تهیه کنند. ژنرال کوخاوی گفت: «همه چیز آماده می‌شود و انجام آن به دستور هیات دولت بستگی دارد.»

رئیس ستاد ارتش که در همایش انجمن پژوهشگران امور راهبردی سخن می‌گفت، همچنین اظهار داشت که ایران ِ امروز، ایران ِ دیروز نیست و اکنون ضعیف‌تر و منزوی‌تر شده و تحت تحریم‌های شدید و فشار حداکثری قرار گرفته و اگر دولت جدید آمریکا بخواهد این سیاست را متوقف سازد، به اشتباه بزرگی دچار خواهد شد.

او افزود: «هرکس که بخواهد از شدت این فشارها بکاهد، مانند اکسیژن رساندن به کسی است که در حال احتضار است.»

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
7 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها