فرانسه در ترس از فاشیست های مسلمان یکی از مفاخر خود را سانسور کرد

مطلبی در یورو نیوز منتشر شده با عنوان: “بازگشایی مدارس فرانسه با یک دقیقه سکوت به یاد معلمی که سر بریده شد” که کامل اون رو میتوانید با کلیک اینجا بخوانید.

در قسمتی از این مطلب آمده:

روز دوشنبه دوم نوامبر، ۱۲ آبان، دانش‌آموزان فرانسوی در ساعت ۱۱ و ۱۵ دقیقه به وقت محلی به یاد معلم کشته شده، به مدت یک دقیقه سکوت کردند. پیش از سکوت نیز متن نامه‌ای که ژان ژورس، سیاستمدار معروف فرانسوی بیش از صد سال پیش برای معلمان نوشته بود در مدارس خوانده شد.

ژان ژورس یکی از معروف‌ترین سیاستمداران سوسیالیست در تاریخ فرانسه است. او در این نامه که در سال ۱۸۸۸ نوشته شده، معلمان را در برابر «میهن»، «مسئول» خوانده و گفته است که «ذهن و جان» دانش‌آموزان در دست آنهاست. ژان ژورس که مدافع لائیسیته و مخالف آموزش دینی در مدرسه بود، این نامه را در زمانی نوشت که بحث قدرت و نفوذ کلیسا در امر آموزش در فرانسه جنجال بر پا کرده بود. با این حال بخش‌هایی از این نامه که در دفاع از استقلال معلمان نوشته شده، در مراسم روز دوشنبه حذف شده و خوانده نشد. این رویکرد، انتقادهای زیادی را در محیط سیاسی و آموزشی فرانسه برانگیخت.

از این ۲ پاراگراف تنها اون جمله بولد شده مد نظرم هست. یعنی فرانسه ای که بخش هایی از نامه ژان ژورس (اونهم یک سیاستمدار سوسیالیست و نه فرضا راست افراطی) که در دفاع از استقلال معلمان نوشته شده رو سانسور میکنه, قادر هست با فاشیسم اسلامی مقابله کنه؟ زهی خیال باطل!

“حاکمیت” فرانسه بازی رو از همین ابتدا به فاشیسم اسلامی باخته. به بانوان مقیم فرانسه جدا توصیه میشه یا حاکمیت فرانسه رو سر “عقل” بیارند یا در فکر تهیه یک دست مانتو روسری شیک, با مارک کریستیان دیور باشند!

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها