عکاس بازداشت و از «طالبان» حمایت می‌شود؛ سفارت افغانستان چه می‌کند؟

ایران‌وایردر پی برگزاری تجمع هواداران گروه «طالبان» در تهران، مقامات جمهوری اسلامی خبر دادند که عکاس این تجمع بازداشت شده است. البته آن‌ها ادعا می‌کنند که تمامی تجمع‌کنندگان را هم بازداشت کرده‌اند اما جزییاتی از این مساله منتشر نشده است. «عارف احمدی» عکاس این تجمع که در صفحه فیس‌بوک خود گزارشی از این اتفاق هم منتشر کرده بود، فردی است که حالا جامعه مدنی افغانستان نسبت به بازداشتش اعتراض دارند. در روزهای گذشته، اعتراض به بازداشت این عکاس در شبکه‌های اجتماعی از سوی کاربران مطرح شد. درعین‌حال چگونگی انجام این تجمع هم سوالی است که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود.

***

دهم مرداد گروهی از افغانستانی‌ها با در دست داشتن پرچم‌ گروه «طالبان» در پارک ملت تهران تجمع کردند. عکس‌های این تجمع را «عارف احمدی» در حساب کاربری فیس‌بوک خود منتشر کرد و به سرعت در شبکه‌های اجتماعی پخش شد. عکسی که برای بسیاری نماد حمایت جمهوری اسلامی از «طالبان» توصیف شد. به گفته پلیس امنیت تهران، عکاس این تجمع یعنی «عارف احمدی» برای ثبت و انتشار این واقعه، بازداشت شده است.

در پی انتشار خبر بازداشت این عکاس، هشتگ «#عارف_احمدی_را_آزاد_کنید» در شبکه‌های اجتماعی از سوی کاربران افغانستانی و ایرانی بازنشر شد که ضمن اعتراض به این بازداشت، خواستار آزادی او شده‌اند.

«قادر کامل» تحلیل‌گر مسایل ایران و افغانستان در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» جمهوری اسلامی را به‌عنوان «ناقض حقوق بشر» معرفی کرد که به «بزرگ‌ترین زندان دنیا» برای فعالان حقوق بشر، رسانه‌ها و فعالان مدنی تبدیل شده است: «کشوری که به شهروندان خود رحم نمی‌کند و همه‌ساله صدها نفر را در داخل خیابان‌ها به جرم مشارکت در اعتراض‌های مدنی، می‌کشد، کشته شدن افغان‌ها برایشان اهمیتی ندارد. هر روز رویدادهای ضدانسانی تکرار می‌شود درحالی‌که این مساله در تضاد با قانون اساسی جمهوری اسلامی و کنوانسیون‌های حقوق بشری است.»

او همچنین معتقد است که حکومت افغانستان موظف به پیگیری آزادی «عارف احمدی» و شرایط مهاجران افغانستانی در ایران است. طبق ماده ۳۹ قانون اساسی افغانستان، مقام‌های افغانستانی موظف به دفاع از حقوق اتباع خود در خارج از کشور هستند: «متاسفانه سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در ایران، بیشتر دفتری نمایشی و تشریفاتی است. آن‌ها نتوانسته‌اند از حقوق افغان‌ها حمایت کنند.»

«سید اشرف سادات» از فعالان حقوق بشری افغانستان است که در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» تاکید کرد: «بدون دریافت چراغ سبز از سوی ایران، به‌هیچ‌عنوان حامیان طالبان پرچم سفیدرنگشان را بالا نمی‌بردند. من فکر می‌کنم که پس از رسانه‌ی شدن گسترده این مساله و شکل‌گیری اعتراض‌ها، دولت ایران به دروغ اعلام کرده که حامل تجمع و بلند کردن پرچم طالبان را بازداشت کرده. من فکر می‌کنم که بازداشتی در کار نیست. ایران ازیک‌طرف به طالبان اجازه می‌دهد که در بزرگ‌ترین پارک تهران پرچم خود را به اهتزاز درآوردند و از طرف دیگر عکاس را دستگیر می‌کند. از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست.»

او با اعلام نگرانی از سرنوشت «عارف احمدی» می‌گوید سیستم قضایی جمهوری اسلامی ممکن است به خاطر عکاسی از تجمع «طالبان» این عکاس را مورد «شکنجه یا حتی اعدام» قرار دهد.

تاکنون هیچ‌کدام از مقامات بلندپایه حکومت افغانستان در این خصوص ابراز نظر نکرده‌اند تنها یکی از مقامات وزارت خارجه افغانستان بدون ارایه جزییات این مساله، به «ایران‌وایر» گفت که این وزارتخانه مشغول بررسی وضعیت «عارف احمدی» است.

«موسا ظفر» از برجسته‌ترین طنزنویسان افغانستانی است که برای رهایی «عارف احمدی» کمپین «آزادی و سلامتی» این عکاس را در شبکه‌های مجازی راه‌اندازی کرده و از کاربران می‌خواهد که به این کمپین بپیوندند. او هم می‌گوید که هیچ اطلاعی از سرنوشت «عارف احمدی» وجود ندارد. او به «ایران‌وایر» گفت: «یعنی طالبانی که برای آموزش نظامی به ایران رفته‌اند و در پارک تجمع کردند آزاد هستند اما کسی که خبر حضور آن‌ها را نشر کرده، دستگیر شده است.»

او نیز معتقد است وزارت خارجه افغانستان موظف است از طریق سفارت این کشور در تهران اطمینان حاصل کند آسیبی به «عارف احمدی» نرسیده است: «او هیچ جرمی مرتکب نشده و فقط از حضور طالبان در قلب تهران اطلاع داده است.»

همین مساله‌ای است که برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی هم به آن پرداخته‌اند. به‌عنوان نمونه «اشکان‌زاده» در توییتر نوشته است: «جمهوری اسلامی ایران به‌جای این‌که بیاید پاسخ این را بگوید که چرا طالبان در قلب ایران راحت فعالیت می‌کنند، آموزش می‌بینند، بیرق بالا می‌کنند، عارف احمدی نشر کننده عکس حضور طالبان در پارک تهران را بازداشت کرده است.»

برخی از تحلیل‌گران افغانستان می‌گویند که جمهوری اسلامی با حمایت از افزایش نفوذ گروه «طالبان» سعی دارد در مذاکرات صلح این کشور، از پشتوانه قوی برخوردار باشد و از سوی دیگر، طرف‌های دیگر مذاکره ایران را به‌عنوان یکی از طرف‌های معادله سیاسی آینده افغانستان به رسمیت بشناسند.

تماس‌های «ایران‌وایر» برای ارتباط با خانواده «عارف احمدی» بی‌نتیجه ماند. هیچ اطلاعات و جزییاتی از وضعیت «عارف احمدی» خبررسانی نشده است.

به اشتراک بگذارید: