طالبانیسم: تهدید بسیج به تخریب زیارتگاه استر و مردخای در همدان و تبدیل آن به کنسولگری فلسطین در واکنش به طرح صلح اسرائیل-فلسطین توسط ترامپ

کمیسیون آزادی مذهبی بین المللی ایالات متحده (USCIRF) روز چهارشنبه رژیم ایران را به دلیل تهدیدهای گزارش شده در مورد تخریب زیارتگاه استر و مردخای در همدان محکوم کرد.

آژانس آمریکایی USCIRF نوشت: “از تهدیدهای گزارش شده به زیارتگاه استر و مردخای در همدان ناراحت است و بر مسئولیت دولت ایران در محافظت از اماکن مذهبی تأکید می کند.”

USCIRF یک نهاد دولتی مستقل و فدرال است که نظارت، تحلیل و گزارش تهدیدات مربوط به آزادی مذهبی را کنترل می کند.

اتحاد حقوق همه اقلیت ها (ARAM) در ایران روز یکشنبه توئیت کرد که: «براساس گزارش های منتشر شده، اعضای بسیج ایران روز گذشته در اقدامی انتقام جویانه از برنامه صلح اسرائیل-فلسطین توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سعی در حمله به سایت تاریخی [زیارتگاه استر و مردخای] کردند.”

ARAM خاطرنشان كرد: “مقامات ایران تهدید می كنند كه زیارتگاه تاریخی استر و مردخای در همدان را از بین خواهند برد و این سایت را به یك دفتر كنسولی برای فلسطین تبدیل خواهند کرد.”

استر و مردخای “قهرمانان یهودی کتاب مقدس بودند که مردم خود را از قتل عام در ماجرای پوریم نجات دادند. محل دفن آنها یک مکان مهم برای یهودیان سراسر جهان است.”

خبرگزاری مسیحیان ایران (محبت) در اوایل فوریه گزارش داد که بسیج تهدیداتی را در باره زیارتگاه منتشر کرده است. “شورای بسیج دانشجویی دانشگاه همدان در بیانیه ای خطاب به ایالات متحده، اسرائیل و کشورهای عربی منطقه گفته: در صورت انجام هرگونه اقدام، زیارتگاه را به کنسولگری فلسطین تبدیل می کنند.”

براساس گزارش محبت، نیروی شبه‌نظامی بسیج اعلام کرده: طرح تخریب زیارتگاه در پاسخ به پرده برداری از طرح صلح فلسطین-اسرائیل است. بسیج از طرح صلح ترامپ به عنوان “عمل شرارت و خیانت آمیز” نام برده و افزوده: “شما دیگر جایی را به عنوان مقبره [زیارتگاه استر و مردخای] در سرزمین همدان پیدا نخواهید کرد”. در این مقاله آمده است: “رژیم ایران با یاری خداوند توطئه اخیر را شکست داده و وعده از بین رفتن رژیم صهیونیستی و تبدیل این مکان به کنسولگری فلسطین عزیز را تحقق می بخشد … و خواهید دید که این قول تحقق می یابد”.

منبع

به اشتراک بگذارید: