ضرورت اعتراض مردمی به قرارداد ننگین ایران و چین و نقش مهم اپوزسیون

قرارداد ننگین ایران و چین روز هفتم فروردین توسط وزرای خارجه دو کشور به امضا رسید. بدون شک در عصر نوین، از دو منظر قرارداد مذکور واجد اشکال می باشد:

۱- امضای قرارداد توسط دولت نامشروع

۲- مخالفت و نارضایتی مردم و احزاب و سازمان ها با آن

در مورد نخست راهکارهای گسترده پیش رو ، یکی پیوستن گسترده چهره های شاخص و جریان های سیاسی به کارزار ” نه به جمهوری اسلامی” در کنار تحریم گسترده انتخابات پیش رو به عنوان رفراندوم مجازی جهت زیر سوال بردن مشروعیت رژیم نکبت اسلامی است.

متن قرارداد منتشر نشده و من نیز مثل سایرین نمی دانم در صورت اختلاف های حقوقی دو طرف، مرجع حل اختلاف کدام نهاد حقوقی است. ولی معمولا حکومت نامشروع جمهوری اسلامی( تاکید می کنم این عبارت باید از این پس در کلیه متون فعالان سیاسی مورد استفاده قرار گیرد)

همیشه در محاکم بین المللی یک بازنده بوده است. بنابراین در این قراداد نیز همانند سایر قراردادهای بین المللی که از موضع ضعف نوشته شده، امیدی چندانی برای فسخ آن متصور نیست. و از این رو چاره کار استفاده از ابزارهای حقوق بین الملل است.

یکی از این ابزارها نامشروع جلوه دادن حکومت فعلی است که صرفا با اعتراض های رسمی و غیر رسمی مردمی و گروه های مخالف جمهوری اسلامی تا حدی امکان پذیر است.

در خصوص مورد دوم که راهگشای بند اول است تنها و تنها باید با کمپین ها و اعتراضات رسمی و غیر رسمی موضوع را در رسانه های های بین المللی بازتاب داد.

با توجه به مراتب فوق به نظر می رسد نقش اپوزیسیون از دو وجه قابل تامل است . نخست این که اعتراضات در کشورهای خارجی را رهبری و سازماندهی کند و دوم این که به مردم داخل کشور جهت ادامه اعتراضات در داخل امید دهد.

حکومت نامشروع جمهوری اسلامی با زیرکی قرارداد را در ایام نوروز امضا کرد تا از ترکش های داخلی آن به سبب خواب آلودگی کشور در این ایام مصون بماند. با این حال بنابر اخبار رسیده در دو شهر تهران و کرج اعتراضاتی به این قرارداد ننگین شکل گرفت. از این رو سازمان ها و احزاب مخالف حکومت ایران ضروری است تا دیر نشده تظاهراتی را در اعتراض به این قرارداد استعماری در شهرهای مهم اروپایی ترتیب دهند تا موجب انگیزش مردم داخل کشور جهت ادامه اعتراضات را فراهم کنند. پیشنهاد این است، کلیه احزاب بدون در نظر گرفتن دیدگاه های سیاسی یک روز خاص را در هفته آینده برای اعلام همبستگی با مردم ایران و در اعتراض به قرارداد ننگین ایران و چین مورد توافق قرار دهند.

مطمئنا این موضوع برای تداوم اعتراضات و بیداری مردم ایران بسیار موثر است.

ماهان ایرانی

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها