صحنه ای به یاد ماندنی از پرواز نزدیک به سطح زمین جنگنده F-14

جنگنده F-14 هنوز به عنوان یک هواپیمای افسانه ای در بین علاقه مندان به نبرد های هوایی مطرح است. این هواپیما با رادار فوق پیشرفته و البته بسیار سنگین وزن AWG-9 با قابلیت رهگیری همزمان ۲۴ هدف (از سال ۱۹۸۰ بعضی F-14Dها به رادار دیجیتال APG-71 با توانایی های بهتر و وزن کمتر مجهز شدند), موشکهای دور برد هوا به هوای فینیکس و بالهای تاشو سالها در نیروی دریایی ایالات متحده و نیروی هوایی ایران به عنوان جنگنده برتری هوایی به خدمت پرداخت (گفته میشود هنوز ۲ فروند F-14 عملیاتی در نیروی هوایی جمهوری اسلامی موجود است).

علی رغم توانایی های فوق العاده F-14 دو عیب عمده ای که کارشناسان برای این هواپیما ذکر کرده اند یکی هزینه بسیار بالای نگهداری (بخصوص سرویس کردن بالهای متحرک که در بین مکانیک های نیروی دریایی ایالات متحده به “کابوس” معروف بود) و موتور های نه چندان قوی این هواپیما بود. گفتنی است که محمد رضا شاه پهلوی در هنگامی که خرید این هواپیما برای نیروی هوایی شاهنشاهی قطعی شده بود با کمپانی پرات-اند-ویتنی (Pratt & Whitney), سازنده موتور این هواپیما, وارد مذاکره شد تا آنها را قانع کند موتور هواپیماهای سفارشی ایران را بهینه سازی کنند, که البته موفق به این کار نشد.

این هواپیما در سال 2006 از نیروی دریایی ایالات متحده بازنشسته شد. ایالات متحده تصمیم گرفت تمام هواپیماهای بازنشسته F-14 را نابود کند. عده ای عقیده دارند نابودی هواپیماهای بازنشسته به این دلیل صورت گرفت تا از قاچاق احتمالی قطعات این هواپیما به جمهوری اسلامی جوگیری شود.

در ویدئوی زیر صحنه ای از پرواز نزدیک به سطح زمین (low fly) این پرنده بعد از take off را مشاهده میکنید. خواندن کامنتهای زیر این ویدئو کلیپ هم به دوستداران این هواپیما توصیه میشود. گفتنی است این هواپیما هنوز به حدی مورد علاقه طرفدارن پر و پا قرصش میباشد که هر از گاهی “شایعه” بازگشت آن به سر زبانها میافتد که ویدئو زیر نمونه ای از این دست “شایعات” است:

به اشتراک بگذارید: