شیوه شگفت انگیز «اطلاع رسانی» سازمان هواپیمایی کشوری

سالگرد فاجعه هواپیمای اوکراینی از روزها پیش اذهان بسیاری از انسانهای با وجدان را مشغول کرده بود، و تعداد زیادی از هم میهنان «اهل فن» یک بار دیگر از طرق مختلف برای روشنگری تلاش کردند.

پیش از اینکه ادامه بدهم برای اینکه خواننده انتقاد متعاقب مرا بهتر درک کند خیلی کوتاه اشاره کنم که خود من بخش عمده ای از تعطیلات کریسمس و حتی زمان خوابم را صرف یک برنامه برای شبیه سازی این ماجرا کردم، ولی هر بار که نتیجه آماده بود خودم یک نقص به غایت جزیی (که بعید بود هیچکس دیگر هیچوقت متوجه آن شود) را کشف و کار را عمدتا تغییر دادم؛ و این موضوع شاید دهها بار تکرار شد، چون من هیچگاه نتوانسته ام برای خودم بپذیرم که چیزی کمتر از صد در صد میتواند رضایتبخش باشد…

پس بیجا نیست که نظاره کنیم نهادی که در اصل مسئول این کار است (سازمان هواپیمایی کشوری) در این روزها چه سهمی در روشنگری دارد. ما حتی راضی بودیم که آنها خودشان هیچ زحمتی نکشند، بلکه فقط داده های خام CVR و FDR (که کارشناسان فرانسوی استخراج کرده و در اختیار آنها قرار داده بودند) را منتشر کنند، کسانی وجود دارند که (مجانی) آنالیزش را بهتر از آنها انجام بدهند (لازم به گفتن نیست که آنها چون خودشان هم این را میدانند منتشر نمیکنند).

بالاخره آنها امروز از خودشان یک علامت زندگی در شکل یک «بیانیه» بروز دادند:

در سالگرد این سانحه، بیانیه پیشرفت تحقیقات در اجرای استانداردهای ایکائو منتشر گردیده و به دو زبان فارسی و انگلیسی در بخش گزارشات دفتر بررسی سوانح و حوادث پرتال رسمی سازمان هواپیمایی کشوری به آدرس cao.ir قابل دسترسی است.

سازمان هواپيمايي کشوري

خوب کاچی به از هیچی، برویم گزارش را مطالعه کنیم، بالاخره در یک گزارش آنها باید یک سری گزاره (ولو غلط) نوشته باشند، حداقلش این است که نشان میدهیم غلط هستند.

ولی وقتی بالاخره این «گزارش پیشرفت تحقیقات» (که به خوبی و با تاریخ یک سال پیش در اعماق سایت دفن شده) را پیدا میکنید متوجه میشوید که هیچ پیشرفتی، مطلقا هیچ چیز (نه حتی غلط) به گزارش چند ماه پیش اضافه نشده و آنها به جایش نوشته اند:

انتشار عمومي اين اطلاعات قبل از نهايي شدن آنها ممكن است باعث سردرگمي مخاطباني كه در جريان امور قرار ندارند شود و از همين رو، تا زمان نهايي شدن، گزارش تحقيقات به صورت عمومي منتشر نخواهد شد.

گزارش سازمان هواپيمايي کشوري

خطاب به سازمان هواپیمایی: این که شما اینگونه جا زده اید و چون هر بار مچتان گرفته شده دیگر اصلا جرات نمیکنید هیچ چیزی بگویید خودش نشان میدهد که یک عده کارشان را درست انجام داده اند…

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
4 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها