شیوع کرونا در ایران؛ ماهان همچنان به چین پرواز می‌کند

mahan air iran

علی قدیمی – بی‌بی‌سی

بررسی‌های بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که هواپیمایی ماهان، پرواز به چین را قطع نکرده و همچنان به دو مقصد پکن و شانگهای پرواز می‌کند و همچنین پرواز به دو مقصد شنژن و گوانگ‌ژو را که از ۱۲ بهمن متوقف کرده بود، از سر گرفته است.

دولت ایران از روز شنبه ۱۲بهمن (اول فوریه) دستور توقف پروازهای این شرکت به چین را صادر کرد اما از آن روز تا لحظه تنظیم این خبر، هواپیمایی ماهان از فرودگاه امام خمینی تهران ۱۶ پرواز رفت و برگشت به چین انجام داده‌ است. به عبارت دیگر هواپیماهای ماهان در این دوره ۳۲ بار میان ایران و چهار مقصد در چین پرواز کرده‌اند (رفت یا برگشت).

فهرست زیر این پروازها را به ترتیب تاریخ نشان می‌دهد. برای کوتاه شدن جدول تنها پروازهای رفت آورده شده است. همه این پروازها به تهران بازگشته و به مقصد‌های دیگر پرواز کرده‌اند.

پرواز‌های هواپیمایی ماهان به چین بعد از ممنوعیت پروازها

هواپیمایی ماهان از ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ تا امروز ۱۶ پرواز رفت و برگشت به چین انجام داده است

تاریخمبدامقصدشماره پرواز
۱۳ بهمنتهرانپکن‎W ۵۷۹
۱۳ بهمنتهرانشانگهای‎W ۵۷۷
۱۳ بهمنتهرانشنژن‎W ۵۸۷
۱۵ بهمنتهرانگوانگ‌ژو‎W ۵۸۱
۲۳ بهمنتهرانپکن‎W ۵۷۹
۲۷ بهمنتهرانشانگهای‎W ۵۷۷
۳۰ بهمنتهرانپکن‎W ۵۷۹
اول اسفندتهرانشانگهای‎W ۵۷۷
پنجم اسفندتهرانشانگهای‎W ۵۷۷
هفتم اسفندتهرانپکن‎W ۵۷۹
هشتم اسفندتهرانشانگهای‎W ۵۸۷
نهم اسفندتهرانگوانگ‌ژو‎W ۵۸۱
۱۱ اسفندتهرانشنژن‎W ۵۸۷
۱۲ اسفندتهرانشانگهای‎W ۵۷۷
۱۳ اسفندتهرانپکن‎W ۵۷۹
۱۴ اسفندتهرانگوانگ‌ژو‎W ۵۸۱

منبع: flightradar24.com

توضیح: اطلاعاتی که در اختبار بی‌بی‌سی فارسی قرار داده شده نشان می‌دهد که تعدادی از پرواز‌های ماهان (حدود ۶۰ پرواز به چین یا از چین به تهران) در این دوره وضعیت نامشخص (Unknown) دارند. شرکت فلایت رادار۲۴ (flightradar24.com) که پروازهای تجاری جهان را رصد می‌کند به بی‌بی‌سی فارسی گفت این پروازها ) با وضعیت نامشخص) احتمالا به دلایلی انجام نشده و می‌توان این پروازها را به عنوان پرواز‌های لغو شده در نظر گرفت. ” در فهرست بالا تنها پروازهایی در نظر گرفته شدهاست که قطعا انجام شده و هواپیماها در فرودگاه‌ها فرود آمده‌اند و اطلاعات فرود آنها ثبت شده است.

البته در ماه فوریه نسبت به ماه‌های قبل، شمار پروازها یک پنجم شده است. نمودار زیر شمار پروازها را از ماه فوریه (زمان ممنوعیت پرواز به چین به دلیل شیوع کرونا) با ماه‌های قبل مقایسه می‌کند.

شمار پرواز‌های هواپیمایی ماهان به چین در یک سال اخیر

تعداد پروازهای ماهان به چین در ماه فوریه (بعد از ممنوعیت) یک پنجم شده استمنبع: flightradar24.com

چه هواپیماهایی به چین پرواز کرده‌اند؟

همه هواپیماهایی که در این دوره ممنوعیت پرواز به چین رفته‌اند هواپیماهای مسافربری ماهان هستند که علاوه بر چین از تهران به مقصد‌های دیگر هم پرواز می کنند و هیچ یک از این پرواز‌ها با هواپیمای باری انجام نشده ‌است. هواپیمایی ماهان پیشتر گفته بود که تعدادی پرواز به چین انجام داده است اما هواپیماها تنها بار و “کمک‌های انسان دوستانه” به چین حمل کرده‌اند.

شرکت فلایت رادار۲۴ (flightradar24.com) در این مورد به بی‌بی‌سی گفت: “همه پروازهایی شرکت هواپیمایی ماهان به چین، با هواپیماهای مسافری انجام شده است البته هواپیمای ایرباس ای-۳۴۰ می‌تواند مقداری بار (زیر بخش مسافران) حمل کند.”

در حالی که تقریبا تمام شرکت‌های بین‌المللی هوایی پرواز به چین را قطع یا محدود کرده‌اند، به نظر می‌رسد هواپیماهای ماهان نه تنها پرواز به چین را ادامه داده بلکه هواپیماهایی که به چین پرواز کرده‌اند را در مسیرهای دیگر هم به پرواز درآورده‌ است.

برای نمونه، برنامه‌های پروازی دو هواپیمای ایرباس ای-۳۴۰ ماهان (از هواپیماهای پهن پیکر) در دو جدول زیر آمده است. همانطور که مشخص است این هواپیماها، بعد از رفت و بازگشت به چین، بدون وقفه در مسیرهای دیگر هم مسافر جابه‌جا کرده‌اند.

پروازهای یک هواپیمای ماهان با شناسه EP-MMR بعد از ممنوعیت پرواز به چین

ممنوعیت از ۱۲ بهمن با دستور دولت ایران آغاز شد

تاریخمبدامقصدشماره پرواز
۷ اسفندتهرانپکن‎W ۵۷۹
۸ اسفندپکنتهران‎W ۵۷۸
۸ اسفندتهرانشانگهای (چین)‎W ۵۷۷
۸ اسفندشانگهای (چین)تهران‎W ۵۷۶
۸ اسفندتهرانگوانگ‌ژو (چین)‎W ۵۸۱
۹ اسفندگوانگ‌ژو (چین)تهران‎W ۵۸۰
۱۱ اسفندتهرانبارسلون‎W ۵,۱۳۶
۱۱ اسفندبارسلونتهران‎W ۵,۱۳۷
۱۱ اسفندتهرانکوالالامپور‎W ۵۸۳
۱۲ اسفندکوالالامپورتهران‎W ۵۸۲
۱۳ اسفندتهراندبی‎W ۵۶۵

منبع: flightradar24.com

پروازهای یک هواپیمای ماهان با شناسه EP-MME بعد از ممنوعیت پرواز به چین

ممنوعیت از ۱۲ بهمن با دستور دولت ایران آغاز شد

تاریخمبدامقصدشماره پرواز
۲۷ بهمنتهراناستانبول‎W ۵,۱۱۴
۲۷ بهمناستانبولتهران‎W ۵,۱۱۵
۲۷ بهمنتهرانشانگهای‎W ۵۷۷
۲۸ بهمنشانگهایتهران‎W ۵۷۶
۲۹ بهمنتهراندبی‎W ۵۶۱
۲۹ بهمندبیتهران‎W ۵۶۰

منبع: flightradar24.com

هواپیمایی ماهان به طور معمول در هفته ۱۲ پرواز به چهار مقصد در چین دارد. با بالاگرفتن شیوع کرونا در چین و چند کشور دیگر بر اساس بیانیه شرکت ماهان، دولت ایران دستور توقف پروازهای این شرکت را از روز شنبه ۱۲ بهمن ( اول فوریه ۲۰۲۰) صادر کرده است. خبر توقف پروازهای مستقیم چین را البته سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری یک روز قبل از این تاریخ (۱۱ بهمن) اعلام کرده بود.

سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ (۴ فوریه) هواپیمایی ماهان، به دستور دولت یک هواپیما را برای بازگرداندن ۷۰ دانشجوی ایرانی ساکن ووهان چین – مرکز شیوع کرونا – به این کشور اعزام کرد. پرواز این هواپیما، که از نوع ایرباس ای ۳۱۰ بود، حدود ساعت هشت صبح تهران پرواز کرده، همان روز به تهران بازگشته و یک رو بعد (پنجم فوریه) از تهران به بغداد پرواز کرده است.

در همین حال براساس بیانیه هواپیمایی ماهان، چهار پرواز دیگر به غیر از پرواز فوق بین ۱۲ بهمن تا ۱۶ بهمن (اول تا پنجم فوریه ۲۰۲۰ ( به پکن، شانگهای، گوانگجو و شنژن انجام شده که هدف آنها “انتقال مسافران چینی حاضر در ایران و سایر کشورها و ایرانی‌های حاضر در چین با نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رعایت دستورالعمل‌های مربوط “اعلام شد.

این شرکت هواپیمایی هنوز درباره ادامه پروازها و گسترش آنها به مقصدهای دیگر بجز شانگهای با وجود ممنوعیت اعلام شده از طرف دولت توضیحی نداده است.

منبع: BBC فارسی

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها