شیخ الپرسش: رنگین کمان سپهر سیاسی ایران و ماجرای “بیل و نان سنگک”

من ظرف ۲۴ ساعت گذشته چند لینک از تفکرات مختلف سیاسی ایران در مشروطه پست کردم که شامل گفتگو با مسعود فتحی از اتحاد جمهوری خواهان ایران, آرزوی بهشت بازرگان از طیف ملی-مذهبی, و “دو زندانی سیاسی سابق از دلیل بازگشت خود به کشور می‌گویند” از طیف اصلاح طلب بوده (برای سهولت در ارجاع ۳ لینک در آخر همین نوشته ذکر شده). مسلما باید جایی از این طیف پادشاهی خواهان, سوسیال دموکراتها, چپ مترقی (و حتی چپ عقب مونده که متاسفانه تعدادشون کم هم نیست), مجاهدین و سایر گروه ها رو هم قرار داد. البته انتخابات مختلف نشون داده که حدود ۱۰ درصد مردم داخل ایران هم هر کدام بنا به هر عللی (عمدتا اقتصادی یا اعتقادی) از جناح تندروی رژیم حمایت میکنند.

حال سوال اینه که باا ین رنگین کمان سپهر سیاسی ایران چه طور امکان داره:

  • گروه حاکم رو وادار کرد که قدرت رو با بقیه تقسیم یا به نیروهای دموکرات تفویض کنه؟ آیا راه فقط براندازی است؟ در حالتی که قدرت نظام حاکم در بسیاری زمینه ها مثل قدرت اقتصادی, لابی گری, سرکوب و… با گروههای دیگه قابل مقایسه نیست چه طور براندازی ممکنه؟ آیا راهی به جز بر اندازی وجود داره؟
  • با اینهمه گروه که اکثرا از سیاست “دیگی که برای من نمیجوشه سر سگ توش بجوشه” پیروی میکنند چه باید کرد؟ از طرف دیگه به نظر نمیشه موجودیت هیچ کدام از این گروه هارو هم نادیده گرفت.

همینجا ۲ نکته رو اضافه می کنم:

  • گفتمان فرستادن آخوندها (و هر گروه دیگری) به کویر و دادن یک بیل و یک نان سنگک رو در بهترین حالت یک رویای بچه گانه میدونم. همین الان جمعیت آخوندهای ایران چیزی حدود ۴۰۰ هزار نفر تخمین زده میشه. پیچیدن چنین نسخه هایی برای هر گروه چند صد هزار نفره در بهترین حالت یک خاوران دیگر به تاریخ سیاسی این مملکت اضافه خواهد کرد.
  • معتقدم هیچ فرد یا گروهی حق نداره تا موقعی که یک گروه یا تفکر سیاسی در یک دادگاه ملی و عادلانه از “حق فعالیت سیاسی” محروم نشده باشه فعالیت اون گروه رو تحت هر عنوانی محدود کنه. به عبارت دیگه تمام صداها باید در یک رقابت عادلانه اجازه نشر داشته, مگر به حکم دادگاه معتبر و عادلانه.

پی نوشت: این رو هم هیچ وقت متوجه نشدم که چرا مبلغین گفتمان “بیل و نان سنگک” هیچ موقع از نان دیگری اسم نمیبرند و همیشه به یکی از گرانترین نان های سنتی اشاره میکنند. جای تئوری های روانشناسی خالی است!

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
5 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها