سابقه فریب خوردن امریکائی ها

این مطلب برگرفته از  نوشته یکی از کاربران توئیتر است که آدرسش را در پایین صفحه میگذاریم :

در واپسین مراحل جنگ داخلی چین در سال 1949 و در حالی که مائو تسه تونگ و کمونیست ها فاصله اندکی تا غلبه کامل بر جیانگ کای شک و ملی گرایان داشتند سرخ ها با یک بحران و مخاطره جدی مواجه شدند. تدبیری که مائو و حزب کمونیست چین برای عبور از این مخمصه اندیشید احتمالا برایتان جالب باشد.

در جریان عبور نیروهای کمونیست از رود یانگسه آنها با دو کشتی بریتانیایی با اسامی آماتیس و کانسورت مواجه شدند و به شکل وحشیانه ای شروع به گلوله باران آنها کردند. چهل و دو بریتانیایی کشته شدند. این حادثه خشم شدید بریتانیا و متحدینش از جمله ایالات متحده را برانگیخت..

مائو تا پیش از آن موفق شده بود از طریق روزنامه نگاران غربی علاقه مند به خودش مانند ادگار اسنو تصویرسازی وارونه و خوبی از خود و حزبش کند و مانع از آن شود که در دوره فرانکلین روزولت و هری ترومن آمریکایی ها به نفع جیانگ و ملی گرایان مداخله نظامی مستقیم نمایند.

اما پس از حادثه رود یانگسه مائو از طریق جاسوسان خودش و جوزف استالین در ایالات متحده (عمدتا اعضای حزب کمونیست ایالات متحده) با خبر شد که اوضاع در واشنگتن خطیر است و احتمال مداخله نظامی آمریکایی ها وجود دارد. در بریتانیا نیز وینستون چرچیل بر حکومت کلمنت اتلی فشار وارد می کرد.

مداخله نظامی ایالات متحده می توانست مانع از شکست کامل جیانگ و ملی گرایان چینی شود و احتمالا منجر به تقسیم چین به دو دولت چین شمالی (کمونیست ها) و چین جنوبی (ملی گرایان) می شد. در این صورت احتمالا اکنون سراسر نواحی جنوبی چین از لحاظ توسعه و آزادی مثل هنگ کنگ بودند.

مائو برای رهایی از این تهدید اقدام جالبی کرد. او چو ئن لای، دیپلمات و سیاستمداری که عملا نوکرش بود را مأمور کرد پیام محرمانه ای برای ترومن بفرستد و در آن ادعا کند حزب کمونیست چین دو جناح دارد؛ یکی جناح میانه رو به رهبری چو و دیگری جناح تندرو به رهبری مائو و لیو شائو چی.

در این پیام ادعا شده بود میانه روهای حزب کمونیست چین لیبرال و خواهان پیوستن به بلوک غرب اما جناح تندرو کمونیست هایی رادیکال و هوادار سرسخت شوروی هستند و در صورتی که ایالات متحده به جای مداخله نظامی کاملا پشت جیانگ و ملی گرایان را خالی کند میانه روها دست بالا را پیدا می کنند.

در پی این پیام آمریکایی ها امیدوار شدند. هری ترومن، رئیس جمهور دموکرات دستور داد نیروهای آمریکایی نه تنها وارد جنگ نشوند بلکه آخرین پایگاه خود در شانگهای را نیز تخلیه کنند. مائو و سرخ ها بلافاصله شانگهای و سایر نواحی باقی مانده را هم تصرف کردند.

به این ترتیب ربع جمعیت کره زمین بدون مقاومت تقدیم کمونیست ها شد. مائو بلافاصله با دولت های غربی قطع رابطه و یک پیمان با شوروی امضا کرد که در جریان آن بسیاری از منابع چین (خصوصا در نواحی شمالی) در اختیار روس ها قرار می گرفت. طی سال های بعد سیاست های مائو میلیون ها قربانی گرفت.

منبع: توئیتر

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
4 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها