شش زندانی در آستانه اجرای حکم “قطع دست” در زندان ارومیه


سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف فوری اجرای حکم قطع انگشتان دست برای شش زندانی متهم به سرقت در ایران شد. در این بیانیه تأکید شده است مقامات قضایی در یک روند محاکمه ناعادلانه که متهمان از دسترسی به ‌وکیل محروم بوده‌اند، با استناد به اعترافات تحت شکنجه، اقدام به صدور چنین مجازات بی‌رحمانه‌ای کرده‌اند.


رادیو زمانه: دیانا الطحاوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، اجرای مجازات قطع انگشتان دست را «بی‌رحمانه» خواند و در همین زمینه گفت: 

«طبق قوانین شناخته شده بین‌المللی، مجازات قطع عضو یک جرم جدی به حساب می‌آید.»

او از مقامات حکومتی در ایران خواست تا فوراً احکام قطع عضو این زندانیان را لغو کرده و رسیدگی‌های درمانی لازم را برای موارد اجرا شده به‌ کار گیرند.

دیانا الطحاوی همچنین از جامعه جهانی خواست به‌ فوریت برای «لغو این مجازات‌ها» اقدام کنند.

سازمان عفو بین‌الملل در ادامه بیانیه خود به ‌نقل از بنیاد حقوق بشری عبدالرحمن برومند اعلام کرده طی دو دهه گذشته، مقامات قضایی ایران انگشتان دست حداقل ۱۲۹ نفر را قطع کرده و در همین فاصله زمانی، مجازات شلاق علیه دست‌کم دو هزار و ۱۳۴ نفر از شهروندان از جمله ۱۷ کودک به‌ اجرا درآمده است.

بر پایه اعلام عفو بین‌الملل، هادی رستمی، مهدی شرفیان، مهدی شاهیوند، کسری کرمی، شهاب تیموری آینه و مهرداد تیموری آینه، شش متهمی هستند که در حال حاضر در خطر اجرای قریب‌الوقوع قطع انگشتان دست قرار دارند.

این شش زندانی در حال حاضر در زندان مرکزی ارومیه به ‌سر می‌برند.

حکم قطع دست برای متهمان به سرقت در ایران از جمله احکام غیر‌انسانی است که به‌ موجب قانون مجازات اسلامی با الهام از آیه ۳۸ سوره مائده در قرآن، در دستگاه قضایی ایران صادر و اجرا می‌شود:

وَالسَّارِقُ وَالسَّارِقَةُ فَاقْطَعُوا أَيْدِيَهُمَا جَزَاءً بِمَا كَسَبَا نَكَالًا مِنَ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ

در ماده ۲۷۸ قانون مجازات اسلامی درباره «حد سرقت» آمده است: 

«در مرتبه اول، قطع چهار انگشت دست راست سارق از انتهای آن است به طوری که انگشت شست و کف دست باقی بماند. در مرتبه دوم، قطع پای چپ سارق از پایین برآمدگی است، به نحوی که نصف قدم و مقداری از محل مسلح باقی بماند. در مرتبه سوم، حبس ابد است. در مرتبه چهارم، اعدام است هر چند سرقت در زندان باشد.»

به اشتراک بگذارید: