شروط وزیر خارجه احتمالی دولت بایدن برای بازگشت به برجام

رادیو فردا: کریس کونز سناتور دموکرات از ایالت دلور که گفته می‌شود از گزینه‌های احتمالی تصدی وزارت خارجه آمریکا در دولت جو بایدن است، جمعه ۳۰ آبان گفته است، در صورتی که مسیری برای محدود کردن برنامه موشکی و حمایت ایران از گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه وجود داشته باشد، از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای موسوم به برجام حمایت می‌کند.

سناتور کونز در پاسخ به این پرسش خبرگزاری رویترز که آیا از بازگشت آمریکا به برجام حمایت می کند، گفت: «نه بدون داشتن مسیر روشنی برای محدود کردن برنامه موشکی و حمایت از گرو‌ههای نیابتی در منطقه.»

پینوشت: اینکه از یکطرف جواد ظریف بگه آمریکا برای برگشت به برجام اول باید خسارت چند صد میلیارد دلاری که ترامپ با خروجش از برجام به ایران زده رو جبران کنه, و از طرف دیگه آمریکا ۲ شرط کشنده دیگه هم به محدودیتهای قبلی اضافه کنه نشانه مثبتی برای احیای برجام نیست! اینرو اضافه کنم که در یکی-دو ماه گذشته میزگردهای بسیاری از تحلیلگران خارجی در مورد سرنوشت برجام و ارتباط اون با انتخابات آمریکا گوش کردم. حتا یک مورد یادم نمیاد که تحلیلگری گفته باشه که وضع جمهوری اسلامی در بایدن-۱ بهتر از ترامپ-۲ خواهد بود. برعکس, تقریبا تمام تحلیلگران معتقد بودند که در شرایط کنونی بایدن میتونه خیلی موثر تر جمهوری اسلامی رو تحت فشار قرار بده. با همه اینها مساله اصلی اینه که نقش اپوزیسیون در این میان چه خواهد بود و چگونه میتونه از این موقعیت استفاده کنه. وگرنه شخصا عقیده ندارم حتا اگر نظام به این ۲ شرط جدید آمریکا هم بطور کامل تن بده “خود به خود” براندازی صورت بگیره.

به اشتراک بگذارید: