سناریوی پرواز PS-752 هواپیمایی اوکراین در ۷ پرده

از منظر خبری و اطلاعاتی هفته ای که گذشت هفته داغی درباره قتل مسافران پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین توسط پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. مطالب را در ۷ پرده مرور میکنیم:

1- درخواست خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی از شرکت‌های هواپیمایی: از پرواز در آسمان ایران خودداری کنید – رادیو زمانه

بیش از چهار ماه از ساقط شدن هواپیمای اوکراینی پرواز شماره ۷۵۲ توسط پدافند موشکی سپاه پاسداران می‌گذرد. در این مدت خانواده‌های جان باختگان این رویداد به انحاء مختلف سعی در روشن شدن حقیقت و برقراری عدالت داشته‌اند. از آخرین اقدام‌های انجام شده برای دادخواهی از سوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲، تنظیم یک دادخواست برای جلوگیری از بازگشت شرکت‌های هواپیمایی اروپایی به کریدورهای هوایی ایران است.

2- دادخواهی خانواده ‌های جان‌ باختگان هواپیمای اوکراینی و ‌مخالفت‌ ها با آن – رادیو زمانه (نوشته یکی از این مخالفان پایینتر آمده)

3- وزیر امور خارجه اوکراین با لحنی که تهدید خاصی در آن مشاهده نمی شود میگوید در صورتیکه مذاکرات با ایران به نتیجه نرسد مورد هواپیمای اوکراینی را به محکمه خواهد کشاند (متن انگلیسی زیر). این مطلب در رسانه های روسی و اذناب آن به صورت گسترده منتشر میشود (تصویر زیر)

Ukraine is ready to appeal to international arbitration courts, in particular the International Court of Justice, if negotiations with Iran on a downed Ukrainian passenger plane do not yield results, Ukraine’s Deputy Foreign Minister Yevhen Yenin has said in an interview with Radio Free Europe/Radio Liberty.

4- به فاصله کوتاهی تیتر “تهدید ایران توسط اوکراین در رابطه با حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی” در بسیاری از وبسایت های با پسوند ir. و وبسایتهای نخودی به تیتر اول تبدیل میشود تا “تغییر نرم” دادخوهی به تهدید اتفاق افتاده باشد. به ساعت هماهنگ انتشار خبر “تهدید” در این وبسایتها توجه کنید:

با سرچ سریع من تا لحظه تنظیم این متن هنوز رسانه های اصلی فارسی زبان در خارج مثل رادیو فردا, بی بی سی, ایران وایر, کیهان لندن و… هیچ کدام این خبر را کار نکرده اند؟! (با پوزش فراوان از رسانه ها و خبرنگاران باشرف که نام آنها در کنار بقیه آورده شده)

5- البته واضح و مبرهن است که اتهام زنی به فعال اصلی این پرونده هم جزو “اوجب واجبات” محسوب شده و برای این منظور چه گروهی بهتر از فرقه مجاهدین. برای مثال متن قسمتی از مقاله ای که در وبسایت “باشگاه خبرنگاران جوان” به نقل از صبح نو آمده به همراه تصویر منتشر شده چنین است:

انحراف مرد داغدار حادثه هواپیمای اوکراینی؛ از همدلی با منافقین تا تحریم هوایی/ کاسبی با خون خانواده به چه بهایی؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، این روز‌ها کاربران فضای مجازی درگیر اتفاقی هستند که از سوی خانواده یکی از قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی پیگیری می‌شود و آن هم تحریم آسمان کشورمان توسط نهاد‌های بین‌المللی است. حامد اسماعیلیون، کسی که این پویش را راه انداخته، دندان‌پزشکی است که در کارنامه خود تعدادی رمان و داستان هم دارد.

……۳- از حامد اسماعیلیون در ایران چند رمان و داستان منتشر شده است. اولین اثرش با عنوان «آویشن قشنگ نیست» سال ۸۷ منتشر شد که برنده یکی دو جایزه از طیف موسوم به روشنفکری ایران شد. «قناری باز» دیگر مجموعه داستان وی است که سال ۸۹ منتشر شد و موفقیت خاصی کسب نکرد. حامد اسماعیلیون اولین رمانش در ایران را در سال ۱۳۹۱ چاپ کرد در حالی که دیگر در ایران نبود. «دکتر داتیس» روایت یک دندان‌پزشک از مطبش در جنوب تهران است.

در اصل روایتی از حضور نویسنده در آن مناطق است که به شکلی سیاه و تیره روایت می‌شود؛ رمانی کاملا ناامیدکننده و مملو از ادبیات سیاه. طبق انتظار این رمان توانست نظر داوران گلشیری را جلب کند و برگزیده شود. یک‌سال بعد حامد اسماعیلیون دومین رمانش را از خارج کشور به داخل فرستاد تا منتشر شود؛ رمانی که هیاهویی زیادی بر سر آن شد. «گاماسیاب ماهی ندارد» در حالی منتشر شد که به دلیل پرداختن به زندگی چند خانواده که یک فرزندشان در عضویت گروهک منافقین بود….

………به نظر می‌آید که حامد اسماعیلیون در صورت ادامه روند کنونی کسب‌وکارش را که دندان‌پزشکی است وانهد و همانند دیگر اپوزیسیون خارج کشور، شغلی جدید، چون دشمنی با ملت و دولت دست و پا کند؛ اتفاقی که شاید برایش آورده مالی خوبی هم به همراه داشته باشد؛ اتفاقی که اگر رخ دهد باید گفت کاسبی وی با خون همسر و فرزندش خواهد بود.

توجه: باشگاه خبرنگاران جوان صرفا این مطلب را از روزنامه صبح نو بازنشر کرده است و مسئولیتی در قبال آن بر عهده ندارد.

انتهای پیام/”

6- پس امثال ظریف و محمد مرندی تا وقتی که مساله هواپیمای اوکراینی از صدر اخبار خارج شود در جواب سؤال خبرنگاران خارجی در اینمورد چه بگویند؟ اینجاست که هنرپیشه بعدی یعنی حجت الاسلام والمسلمین بهرامی, رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح, وارد صحنه میشود تا راه فرار را به ماله کشان اعظم و اصغر نظام نشان دهد. به کلمه “شهدا” در متن زیر توجه کنید:

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از سازمان قضایی نیروهای مسلح، حجت الاسلام بهرامی در حاشیه رزمایش کمک مؤمنانه سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: از زمان ارجاع پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی به سازمان قضایی نیروهای مسلح تحقیقات دقیق و گسترده ای  در دادسرای نظامی تهران صورت گرفته است.وی افزود: چندین گروه کارشناسی کار بررسی جنبه‌های مختلف این سانحه را برعهده دارند و تعداد زیادی از خانواده‌های شهدا به سازمان قضایی نیروهای مسلح مراجعه و شکایت خویش را مطرح کرده‌اند. وی تأکید کرد: سازمان قضایی نیروهای مسلح مرجع رسیدگی به تظلم خواهی و احقاق حق اولیاء دم این پرونده است و خانواده‌هایی که هنوز شکایت خود را مطرح نکرده‌اند می توانند به دادسرای نظامی تهران مراجعه و شکایت خویش را مطرح نمایند.

7- و اینهم برای حسن ختام این سناریوی طراحی شده توسط نظام:

معافیت سربازی برای خانواده جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی (خبرگزاری ایمنا):

به گزارش ایمنا، سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی اظهار کرد: از آنجا که جان‌باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی با تابعیت ایرانی در حکم شهید محسوب شده‌اند، لذا برابر ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح خانواده‌های این عزیزان می‌توانند از کلیه امتیازاتی که برای شهدا در قانون خدمت وظیفه عمومی در نظر گرفته شده است، بهره‌مند شوند. وی گفت: برابر قانون خدمت وظیفه عمومی کلیه فرزندان ذکور شهدا از خدمت سربازی معاف می‌شوند و در صورتی که شهید فاقد فرزند ذکور باشد به ازای هر شهید یک نفر از برادران وی از انجام خدمت سربازی معاف می‌شود.

تکلمه: جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی جعبه اسرار سیاه نظام است. تا افشای تمام ابعاد این جنایت و اجرای محاکمه عادلانه, حامد اسماعیلی و سایر داغدارن را تنها نگذاریم.

برای امضای پتیشن “آسمان ایران امن نیست” که از طرف انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز PS-752 تهیه شده اینجا کلیک کنید.

به اشتراک بگذارید: