سطح سواد و شناخت خمینی از موسیقی غربی

روزنامه اطلاعات ۱۵ مهر ۵۸ مصاحبه سانسور شده اوریانا فلاچی با روح الله خمینی را چاپ کرده که در دو روز پیاپی انجام شده بوده و خمینی در جاهایی از مصاحبه عصبانی شده و قهر کرده است. اما این مصاحبه  بخش هایی هم دارد که میزان بیسوادی و نفهمی خمینی را به وضوح بیان می کند. از جمله بحث بر سر حجاب اجباری، آزادی زنان، نوشیدن مشروبات الکلی و حرام بودن موسیقی.

سئوال: امام! این قوانین و رسومی که شما از آن حرف می زنید مربوط به ۱۴۰۰ سال قبل است. بنظر شما فکر نمی کنید که دنیا پیشرفت کرده است؟ شما حتی موزیک و الکل را هم ممنوع کرده اید. برای من توضیح دهید چرا وقتی کسی یک لیوان شراب و یا آبجو می خورد گناه است؟ چرا گوش دادن به موسیقی گناه است؟ کشیش های ما مشروب می خورند و آواز می خوانند حتی پاپ در واتیکان. آیا پاپ هم گناهکار است؟؟

پاسخ خمینی: آداب و رسوم کشیش های شما به ما ربطی ندارد! اسلام مشروبات الکلی را حرام کرده است. بطور مطلق ممنوع کرده است. بخاطر اینکه بر فکر اثر می گذارند و جلوگیری می کنند از اینکه یک انسان بتواند به شیوه سالم فکر بکند!!!! (جمله بندی را ببین، استدلال رو ببین)  همچنین موسیقی که فکر را کدر می کند. نظرم موسیقی شماست برای اینکه همراه خودش یک حالت خلسه می آورد و همانند مواد مخدر است! موزیک شما روح را تحریک و تههییج نمی کند. بلکه روح را کسل می کند و جوان های ما را مسموم و غافل می کند و دیگر به فکر کشورشان نیستند!!

سئوال: آیا موسیقی باخ، بتهون و وردی هم همینطورند؟

روح الله خمینی: (معلوم است اصلا اسم این موسیقی دان ها را هرگز نشنیده است) اگر مغز و فکر را کسل نکنند قدغن نیستند. بعضی از موزیکهای شما غدغن نیستند مثلا مارش ها!

ما موزیکی میخواهیم که جوانهای ما را عوض اینکه فلج کند آنها را به حرکت دربیاورد و آنها را وادار کند به اینکه به مملکت خود بیاندیشند. بله مارش شما مجاز است!!

 

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها