سانحه شناور کنارک: چه کسی در ایران به نام ارتش خبر میسازد؟

از ابتدای ماجرای شناور کنارک ما با انبوهی از اخبار جعلی روبرو بودیم که با بی مبالاتی هر چه تمام تر توسط رسانه های داخلی و خارجی کپی میشوند. شاید بی دقتی، پنهانکاری و ریا کاری اکنون در ایران «نُرم» محسوب شوند، ولی بعضی از این خبرها با چنان سطحی از انرژی و اعتماد به نفس تولید شده اند که میتوان آنها را کارزار ضد اطلاعاتی به شمار آورد. حالا سوال این است که چه کسی در ایران قادر است چنین اخباری را تولید و توسط خبرگزاری های رسمی منتشر کند بدون اینکه مورد مواخذه قرار گیرد؟

یکی از این تلاشها ارائه اخبار گمراه کننده در مورد سرنشینان این شناور است. انگیزه آن هم میتواند این باشد که وقتی کسی لیست دقیق جانباختگان و مجروحان این حادثه را کنار عنوان سازمانی و نقش آنها در این ماموریت بگذارد (این موضوع را جای دیگر باز خواهیم کرد) به زحمت میتواند روایت رایج را باور کند: این که کنارک صرفا نقش یک «یدک کش» را بر عهده داشته که میبایست شناور هدف برای موشک پرتابی از ناو جماران را به نقطه ای میبرده و چون به اندازه کافی فاصله نگرفته موشک اشتباها روی آن قفل شده است.

به عنوان نمونه به تصویر زیر ـ که با آرم رسمی ارتش در کانال منتسب به ارتش منتشر شده است ـ توجه کنید: یک تکاور نیروی دریایی که در سی امین سالروز تولدش به شهادت رسیده است!

این یک تصویر مونتاژ شده است که تقریبا هیچ چیزش درست نیست. این جناب ـ بر خلاف این تصویر ـ نه تکاور ونه مهناوی اول بوده، بلکه ناو استوار دوم، از پرسنل اصلی ناوجا کنارک و متخصص «نگهداری و تعمیر سامانه های برق و الکترونیک» بوده است:

ناو استوار دوم برق سید منصور موسوی نژاد

مهمتر البته یک کلیپ در شرح سانحه این شناور بود که با آرم رسمی ارتش تولید و توسط خبرگزاری های داخلی باز نشر شد، چرا که به استناد آن رسانه های داخلی و خارجی روایت رایج (بالاتر ذکر شده) را «رسمی» قلمداد کردند:

این کلیپ ـ به رغم ظاهر حرفه ایش ـ غلطهای ابتدایی دارد: تهیه کنندگان روی نقشه جاسک را علامت میزنند، در صورتی که شناور کنارک در آبهای چابهار (سیصدکیلومتری جاسک) دچار سانحه شده است. همچنین اینکه آنها نقش شناور کنارک را به عنوان نوعی «یدک کش» توصیف میکنند نشان میدهد که لیست سرنشینان شناور در این ماموریت بخصوص و شرح وظائفشان را در نظر نداشته اند. و البته خود گمانه زنی های تکنیکی در این کلیپ عجیب و نامتعارف هستند. ولی گذشته از ایرادات فنی اصلا از نظر اداری چقدر ممکن بود که یک نهاد حکومتی ـ آن هم ارتش ـ قبل از کارشناسی رسمی و انواع کاغذ بازی ها یک کلیپ بیرون بدهد که عملا تکلیف موضوع را یکسره میکند؟

در نهایت هم ارتش بعد از مدتی یک بیانیه صادر و انتساب این کلیپ به خود را تلویحا تکذیب کرد.

سوالی که میماند این است: چه کسی پشت تولید و انتشار این اخبار است و با چه هدفی؟

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها