ساده ترین راه برای راه اندازی کانال تلویزیون اینترنتی

چندی است که یک اپلیکیشن مجانی را دانلود کرده و استفاده می کنم به نام  OBS که قابلیت های زیادی دارد که برای بیشتر کاربران اینترنت می تواند مفید باشد. امروز به چند کاربرد معمولی این نرم افزار اشاره می کنم. شاید بدرد ششما دوستان بخورد.

1- گاهیشما میخواهید یک ویدئوی آموزشی تهیه کنید که لازم باشد از روی صفحه مانیتور کامپیوتر خود مراحل آموزش چیزی  را به مخاطب نشان دهید. مثلا میخواهید یک مسئله ریاضی و یا فیزیک را توضیح دهید و همزمان تصاویری که از روی صفحه مانیتورپخش میشود را ضبط کنید. یک راه نه چندان حرفه ای آن است که با تلفن موبایل از روی کامپیوتر ویدئو بگیرد بعد آنرا برای مخاطبان خود بفرستید. قطعا این روش از کیفیت بسیار پائینی برخوردار خواهد بود.

اما با استفاده از این نرم افزار میتوانید خیلی ساده بدون نیاز به دوربین، یک ویدئو با کیفیت و در فرمت های مختلف از همه اتفاقاتی که در صفحه مانیتور کامپیوترتان می افتد همراه با صدا ضبط کنید. بعد میتوانید این فایل را در یوتیوب و یا دیگر پلتفورم ها منتشر کنید و یا بصورت خاص برای مخاطب مورد نظر ایمیل کنید.

2- با این نرم افزار مجانی شما میتوانید مثلا یک ویدئو از روی یوتیوب را آنطور که مدنظرتان هست ادیت کنید و بصورت یک فایل جداگانه داششته باشید. یعنی دیگر مشکلی برای دانلود کردن هیچ ویدئو و فیلمی نخواهید داشت و اگر روزی ویدئو اصلی از روی یوتیوب حذف شود شما نسخه خودتان را دارید.

3- این روزها که در دوران قرنطینه کرونایی هستیم، بیشتر جلسات بصورت آنلاین و مجازی هست. بوسیله این نرم افزار شما میتوانید کل جلسه را ضبط کنید و از آن بعدا استفاده کنید.

4- مهمترین فایده آن امکان راه اندازی کانال تلویزیونی اینترنتی است با همه امکانات متداول یعنی مثلا میتوانید برنامه ها و آگهی ها را در نوبت بگذارید و در زمان های خاص آنها بطور اتوماتیک پخش شود. حتی می توانید لوگو و بک گراند استودیو خودتان را بدلخوان عوض کنید و نوشته ها را در کنار تصویرتان به نمایش درآورید.

در نسخه رایگان این نرم افزار، شما برای پخش زنده می توانید استودیو خودتان را به کانال یوتیوب یا اینستاگرام و غیره لینک کنید که البته آن محدودیتهای خود را دارد اما در نسخه پولی آن شما برای پخش زنده نیازی به یوتیوب و دیگر پلتفورم ها هم ندارید.

نتیجه گیری: با توسعه تکنولوژی ارتباطات، انحصار داشتن رسانه های صوتی و تصویری دارد شکسته میشود. هر کس که حرفی برای گفتن دارد و کالایی برای عرضه کردن دارد میتواند کانال تلویزیونی خودش را بصورت رایگان و یا با پرداخت مبلغی مختصر راه اندازی کند. مهم داشتن برنامه، حرف جدید، وقت کافی و انگیزه بالاست که متاسفانه در دوران قحطی همه این پارامترها هستیم. نه مشغله های روزمره زندگی این اجازه را به ما میدهد که به این چیزها فکر کنیم و نه انگیزه کافی برای آن.

اما آشنایی کاربران ایرانی به اینگونه نرم افزارها و امکانات ارتباطی شاید برای آنها راهگشا باشد.

لازم به ذکر است که تنظیمات اولیه این نرم افزار کمی پیچیده است و من خودم از روی یوتیوب چند ویدئو پیدا کردم که نحوه تنظیمات آنرا آموزش میداد. بهرحال مدتی است که از آن برای کارهای معمولی استفاده می کنم و خیلی راضی هستم. برای دانلود و اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها