سابقه انفجار نیترات آمونیوم در تگزاس

در سال 1947 انفجار وحشتناکی هنگام بارگیری کود شیمیایی در اسکله ای در تگزاس سیتی ،رخ داد. نزدیک به 600 نفر جان خود را از دست دادند و هزاران نفر زخمی شدند.
نیترات آمونیوم در جنگ جهانی دوم توسط ارتش آمریكا به عنوان مواد منفجره مورد استفاده قرار گرفت و پس از پایان جنگ ، تولید مواد شیمیایی همچنان ادامه یافت كه استفاده از آن در کشاورزی  مورد پذیرش قرار گرفت. با این حال ، اقدامات احتیاطی مورد استفاده در حمل و نقل آن در سالهای پس از جنگ بسیار کمرنگ تر شد.

در تاریخ 16 آوریل ، یک کشتی مشغول بار گیری نیترات آمونیوم و همچنین دخانیات و مهمات متعلق به دولت بود. فقط دو روز قبل از انفجار ، یک سیگار باعث آتش سوزی در اسکله ها شده بود. ظاهرا خدمه در خاموش کردن آتش دقت لازم را بعمل نیاورده بودند زیرا صبح روز 16 آوریل ، مجددا دود در اعماق یکی طبقات زیرین کشتی مشاهده شد.
این در حالی بود که تقریبا 2300 تن در کشتی بارگیری شده بود.

با مشاهده دود فورا مهمات از کشتی جدا شد. ساعت 9 بعد از ظهر ، شعله های آتش از محل آتش فوران کرده و طی چند دقیقه منفجر شد.

این انفجار 150 مایل دورتر شنیده شد و چنان قدرتمند بود که لنگر 1.5 تنی کشتی دو مایل دورتر پرتاب شد. نیروی انفجار کشتی دیگری را درست از آب خارج کرد. افرادی که در اسکله کار می کردند فوراً کشته شدند.

درمجموع ، 581 نفر جان باختند و 3500 نفر نیز زخمی شدند. این انفجار باعث خسارت 100 میلیون دلاری شد. با تصویب کنگره به 1349 نفر خسارت پرداخت گردید و یک پرونده حقوقی مفصل در دادگاه به جریان افتاد.

این یک مورد از خطرات نگهداری نیترات آمونیوم در مناطق شهری است که بعد از جنگ جهانی دوم بزرگترین انفجار محسوب میشود.

در آخر نگاهی به تهدید حسن نصرالله بیاندازیم که چند سال پیش اسرائیل را تهدید کرده بود که انبار نیترات آمونیوم در حیفا را منفجر خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید: