زمزمه روگردانی از گلوبالیسم

بحران کرونا باعث گردید که رهبران کشورهای مختلف جهان خطرات وابستگی به یکدیگر را تاحدودی احساس کنند. این بحث در محافل سیاسی کانادا زمانی به اوج خود رسید که شرکت 3M امریکا اجازه نیافت به کانادا ماسک صادر کند.

برخی از کارشناسان اقتصادی در کانادا سیاستهای گلوبالیستی دولتهای لیبرال را عامل از بین رفتن مراکز تولیدی استان انتاریو میدانند و زمزمه بازسازی کارخانجات و مراکز تولیدی محلی را شروع کرده اند. خطرات وابستگی بیش از حد به چین و امریکا در بحران کرونا تکان دهنده است.

خلاصه مقاله ای در این باره را از روزنامه سان تورنتو برایتان تهیه کرده ام:

با پایان یافتن بحران کرونا، خودتان را برای تغییرات زیادی آماده کنید ، به خصوص وقتی در مورد موضوعاتی مانند تجارت و تولید صحبت می کنید.

برای ده ها سال ، ما به سمت جهانی سازی حرکت کرده ایم و به دنبال تغییر تولید اولیه تولید در خارج از کشور هستیم – حرکت بزرگ به سمت تبدیل شدن به یک کلاهبردار صنعتی در چین ، بخشی از آن بوده است. وقتی این بحران COVID-19 به پایان رسید ، انتظار نداشته باشید که این امر در جای خود باقی بماند.

مقامات دولتی در سراسر جهان تلاش کرده اند از هر منبعی که می توانند منابع مورد نیاز خود را تهیه کنند و در این چند هفته اخیر دریافتند که آنها نمی توانند آنچه را که نیاز دارند خریداری کنند.

حتی قبل از اینكه آمریكا دستور نادرست خود را به 3M بدهد كه ماسك های تنفسی N95 را به خارج از كشور ارسال نكنند ، بیش از 50 كشور محدودیت صادراتی بر روی تجهیزات مهم پزشکی اعمال كرده بودند.

هرگز دیگر نباید به خاطر امنیت و رفاه مردم کانادا به شرکت ها یا کشورهای مختلف جهان توجه کنیم. باید خودمان کالاهای مورد نیاز خودمان را بسازیم.

برای دومین روز پیاپی ، فورد (نخست وزیر استان انتاریو) از لزوم شروع به تهیه تجهیزات پزشکی اصلی ، از تجهیزات محافظ شخصی گرفته تا داروهای اینجا در کانادا صحبت کرد.

فورد گفت: “تا زمانی که من نخست وزیر هستم ، هرگز نمی گذارم که این اتفاق دوباره برای مردم استان یا کشور ما رخ دهد.”

فورد خاطرنشان كرد كه Woodbridge Auto ماسك N96 خود را ایجاد كرده است كه منتظر تأييد صحت كانادا است تا قبل از آنكه بتواند آنها را به كارمندان بیمارستانها  در سراسر كانادا ارسال كند. به نظر می رسد ، فورد از دولت آمریکا و دستور آنها (مبنی بر ممنوعیت صادرات ماسک از امریکا به کانادا ) ابراز ناامیدی کرد.

فورد گفت: “من با سفیر (رابرت) لایتایزر (نماینده تجارت ایالات متحده) رابطه بسیار خوبی دارم.” وی گفت: “امروز با او تماس گرفتم و به او گفتم که از این که آنها این تصمیم را گرفته اند ناامید شده ام.

اظهارات فورد به نظر می رسد مانند آنچه پیتر ناوارو ، مدیر تجارت و سیاست امریکا باشد.

ناوارو با اشاره به داروها و تجهیزات پزشکی گفت: “یكی از مواردی كه این بحران به ما آموخته است این است كه ما به طور جدی وابسته به زنجیره تأمین جهانی هستیم.”

ناوارو از لزوم آمریكا برای بازگرداندن مراکز  تولید به امریکا و شروع به ساخت عناصر اصلی در ایالات متحده پس از پایان این بحران صحبت كرد.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها