رییس سازمان نظام پزشکی: زمان خرید واکسن کرونا را مشخص کنید

ایران اینترنشنال: سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت، خواستار روشن شدن زمان واکسیناسیون کرونا در کشور شد و بر تسریع در خرید واکسن تاکید کرد.

محمدرضا ظفرقندی، رییس کل این سازمان، خطاب به نمکی نوشت: ‌«طولانی شدن اپیدمی بیماری کووید-۱۹ در جهان و کشورمان ایران، صدمات جبران‌ناپذیری را به حوزه سلامت و معیشت مردم وارد ساخته است. »

او ضمن تاکید بر توجه به مساله «زمان» در مدیریت بیماری و واکسیناسیون اضافه کرد سازمان نظام پزشکی به عنوان «نهاد مرجع صنفی» برای تهیه و ارائه خدمات واکسیناسیون به مردم و کادر درمان اعلام آمادگی می‌کند.

رییس کل نظام پزشکی افزود: ‌«با توجه به تولید و شروع استفاده از واکسن در کشورهای مختلف، به نظر می‌رسد لازم است همه تلاش‌ها بر خرید هر چه سریع‌تر واکسن و شروع واکسیناسیون مردم عزیز کشورمان در یک بازه زمانی مشخص متمرکز گردد.»

پیش از این نیز مقام‌های صنفی دیگر و همچنین رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از دولت خواسته بودند سریع‌تر در زمینه تهیه و توزیع واکسن کرونا اقدام کند.

عباس آقازاده، رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی،‌ در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری،‌ معاون اول رییس‌جمهوری، اشاره کرده بود ساخت واکسن ایرانی کرونا زمان‌بر است و کشور را در مقابله با پاندمی کرونا بیشتر عقب نگاه خواهد داشت. او خواستار اولویت‌دهی به خرید واکسن و عدم مبنا قرار دادن ملاحظات سیاسی شد.

وزیر بهداشت پیش از این روز ۲۳ آذرماه گفت در بحث تهیه واکسن «بیکار ننشسته‌ایم و چراغ خاموش پیش می‌رویم.» با این حال او سه روز پیش از این وعده اشاره کرده بود «تمام راه‌ها» برای حواله پول واکسن بسته است و واکسن داخلی نیز در «بهار سال آینده» آماده خواهد شد.

سخنان نمکی و همچنین اشارات مشابه رییس‌جمهور و رییس کل بانک مرکزی درباره تحریم و مشکل خرید واکسن کرونا با اظهارات متفاوتی از سوی ناصر ریاحی، رییس اتحادیه واردکنندگان دارو،‌ مواجه شد. 

ریاحی با رد سخنان مقام‌های ارشد دولت درباره «وجود مشکل در انتقال ارز برای خرید واکسن کرونا»، تاکید کرد امکان انتقال ارز برای خرید واکسن کرونا و دارو وجود دارد و مشکلی در این مورد نیست.

از سوی دیگر، رییس کمیسیون بهداشت مجلس هم اشاره کرده بود بانک مرکزی «حتی یک دلار» هم برای خرید و واردات واکسن کرونا اختصاص نداده است.

ابهام در چگونگی تهیه و توزیع واکسن کرونا در ایران در حالی ادامه دارد که با شروع واکسیناسیون در چندین کشور، مقام‌های وزارت بهداشت ایران مساله تجهیزات و امکانات سرمایشی انتقال و نگهداری واکسن شرکت آمریکایی فایزر را نیز از جمله دیگر دلایل عدم خرید آن اعلام کرده‌اند.

این مساله نیز در حالی است که سازمان هواپیمایی و وزارت راه و شهرسازی تاکید کرده‌اند مشکلی برای واردات واکسن ندارند.

به اشتراک بگذارید: