روز جهانی یادبود هولوکاست؛ تلاش علیه فراموشی

ایران وایر– درست ۷۶ سال پیش در چنین روزی اردوگاه آشویتس که بزرگترین اردوگاه کار اجباری آلمان نازی بود و به اردوگاه مرگ شهرت داشت، توسط ارتش سرخ آزاد شد. حالا سال‌هاست که ۲۷ ژانویه روز جهانی یادبود «هولوکاست» نام‌گذاری شده است و بسیاری از مردم جهان در این روز به یاد قربانیان هولوکاست از مبارزه با نفرت‌پراکنی، دگرستیزی و تبعیض حرف می‌زنند. 

ایران وایر با همکاری «موزه هولوکاست آمریکا» اخیرا با انتشار یک سلسله گزارش و فیلم‌های کوتاه جنبه‌های مختلف هولوکاست، یهودی‌ستیزی، تبعیض و تئوری‌های توطئه را مورد توجه قرار داد. این گزارش‌ها به مناسبت روز جهانی یادبود هولوکاست بازنشر می‌شود. گزارش‌هایی که هدفش آغاز گفت‌وگو با مخاطبان ایرانی درباره نفرت، تبعیض، هولوکاست و دیگرستیزی است.

۲۷ ژانویه روز جهانی یادبود «هولوکاست» نام‌گذاری شده است و بسیاری از مردم جهان در این روز به یاد قربانیان هولوکاست از مبارزه با نفرت‌پراکنی، دگرستیزی و تبعیض حرف می‌زنند

چرا ایران وایر به عنوان یک رسانه ایرانی توجهی ویژه به موضوع هولوکاست نشان داد؟ 

پاسخ به این سوال را می‌توان در اولین یادداشت این مجموعه به قلم «مازیار بهاری» موسس و مدیر «ایران وایر» بخوانید. او در بخشی از یادداشتش نوشته است: «به‌عنوان یک ایرانی، آموختن درباره هولوکاست باعث شده است من درک بهتری از تاریخ معاصر کشور خودم داشته باشم؛ به‌ویژه از زمان انقلاب ۱۳۵۷ به بعد که حکومتی ایدئولوژیک سرکار آمد و دست به جنایت‌هایی غیرقابل باور زد.

درک واقعیت هولوکاست یعنی درک نفرتی که می‌تواند فرهنگ و سیاست یک جامعه را نابود کند؛ یعنی درک اینکه اگر جلوی بدترین افکار و اندیشه‌های جمهوری اسلامی و طرف‌داران آن را نگیریم، بهای نهاییِ تبلیغ نفرت و به حاشیه راندن اقلیت‌ها در ایران می‌تواند فاجعه‌ای را بدتر از آنچه تاکنون تجربه کرده‌ایم، رقم بزند.»

مطلب کامل را اینجا بخوانید.

به اشتراک بگذارید: