«رقابت سیاسی» در مورد ایران یک مفهوم بی ربط است!

انگیزه این نوشته کوتاه بحث روز (با مثال روز: نسرین ستوده) در مورد «زدن» شخصیتهای «اپوزیسیون» بوسیله جناحهای دیگر است. من البته این کار را غیر عقلانی میدانم، ولی با یک دلیل بنیادی تر: این گونه تکنیکها متعلق به یک بازی دیگرند و در بازی که ما (ناخواسته) در آن هستیم بیجا هستند.

من از اساس هیچ نقدی از آرمانهای هیچ شخص و جناحی درون «اپوزیسیون» را مفید نمیدانم، و علتش هم پرنسیپ «همه با هم» نیست، بلکه بی اهمیت بودن خود موضوع است!

فرض کنید یک عده نزد شما می آیند و اجندای خود را اینگونه معرفی میکنند: «ما قصد داریم در کره مریخ یک کلنی تشکیل بدهیم، و اتو پیای خودمان را به شرح زیر اجرایی کنیم: ۱….» شما اگر آدم عاقلی باشید قبل از اینکه جزییات مرامنامه آنها را بخوانید یک برآورد کلی میکنید که آیا آنها اصلا قادرند که خودشان را به مریخ برسانند یا خیر. من شخصا اگر جواب این سوال را منفی بدانم حتی اگر آنها نوشته باشند: «ما قصد داریم که نمک را با ال اس دی جایگزین و سپس به کودکان تجاوز جمعی بکنیم!» باز هم موضوع را بی اهمیت میدانم.

اگر چه این حرف بدیهی جلوه میکند، ولی من نسبتا مطمئنم که کمتر کسی آن را درک کرده است؛ چون این یک طرز استدلال خیلی عمیق است (که اولین بار توسط تورینگ و ویتگنشتیان فورموله شد)، با این مثال که یک سوال ظاهرا بنیادی مانند «هوش چیست؟» بی اهمیت و حتی مضحک است، چون ما در هر حال به جوابش نمیرسیم.

فعلا و تا چشم کار میکند هیچ برنامه حکمرانی از سوی هیچ بخشی از «اپوزیسیون» ما یا ایران را تهدید نمیکند، خیلی ساده چون آنها قادر نیستند که به حکومت برسند تا آن را اجرایی کنند! با دلیل مشابه ما اصلا «رقیب سیاسی» نداریم که او را «بزنیم»…

به این بهانه یک اشاره هم بکنم که چرا موضوعی که «بالاترین» حول محورش میچرخد از اساس «سر کاری» است: خود سوال «دموکراسی آری یا نه و چقدر و چگونه» (و نه جوابهایش!) اشتباه است. اگر شاه لوله ساختمان شما ترکیده باشد و یک کسی به عنوان راهکار بحث «طبخ چلو کباب» را پیش بکشد و در جواب آزردگی شما بگوید «من نمیفهمم شما با چلو کباب چه مشکلی دارید» شما قاعدتا به عقلش یا به صداقتش شک می کنید.

من حتی فکر نمیکنم که غالبا نیت خاصی پشت این کارهاست، هموطنان نحوه بازی در کشورهای دیگر را دیده و با تقلید آن «حال میکنند». من ناچارم خودم را تکرار کنم:

این دوستان اساسا بازی را اشتباهی گرفته اند…

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها