رسول نفیسی: با خرابکاری نطنز، اسرائیل وارد شطرنج ایران و آمریکا شد

در حالی که مذاکرات وین برای یافتن راه‌حل برای پروندۀ اتمی و لغو تحریم‌های آمریکا ادامه دارد، “خرابکاری” جدید در تأسیسات هسته‌ای نطنز باعث شد که خوشبینی‌های نسبی در مورد این مذاکرات از میان برود. در واکنش به ضربۀ نظنز، ایران اعلام کرده است که غنی‌سازی اورانیوم را به ۶٠درصد خواهد رساند. به عقیدۀ رسول نفیسی، خرابکاری نطنز حالا صورت مسئله را تغییر داده و دست ایران را در مذاکرات تا اندازه‌ای خالی کرده است.

RFI– رسول نفیسی، استاد جامعه شناسی توسعه در دانشگاه “استرایر” ویرجینیا، اعتقاد دارد که اسرائیل به احتمال زیاد طرح خرابکاری در نطنز را به دولت آمریکا اطلاع داده، اما با واشنگتن مشورت نکرده است. ولی به هرحال بعید نیست که آمریکا از اجرای طرح آگاه بوده و حتی آن را تأیید کرده باشد.

شطرنج ایران – آمریکا و ورود بازیگر سوم: اسرائیل

رسول نفیسی با اشاره به مذاکراتی که در حال حاضر در وین جریان دارد می‌گوید که تهران و واشنگتن مشغول بازی شطرنجی هستند که در آن، ایران با افزایش غنی‌سازی و گسترش برنامه هسته‌ای خود تلاش می‌کند آمریکا را زیر فشار بگذارد تا به سازش تن دهد. امضای توافق‌نامۀ ۲۵ ساله با چین نیز می‌تواند حرکت دیگری برای افزایش فشار به آمریکا باشد.

در مقابل، به نظر می‌رسد که دولت آمریکا قصد دارد یک برنامۀ دو مرحله‌ای را در قبال ایران پیش ببرد: نخست، بازگرداندن ایران به اصول برجام و سپس طرح خواسته‌های دیگر در مورد برنامۀ موشکی و یا مسئلۀ مداخلات ایران در منطقه.

اما حادثۀ نطنز می‌تواند حاکی از ورود اسرائیل به این بازی و دگرگون شدن شرایط باشد. به گفتۀ رسول نفیسی خرابکاری اخیر نطنز به ۵هزار سانتریفیوژ ایران آسیب زده است. بدین ترتیب، دست ایران در مذاکرات خالی شده است، زیرا دیگر نمی‌تواند به آسانی امکانات خود را برای غنی‌سازی اورانیوم به رخ بکشد و یا به طور غیرمستقیم تهدید به ساختن بمب اتمی بکند. آخرین تصمیم ایران مبنی بر غنی‌سازی ۶٠درصدی در همین چشم‌انداز معنا می‌گیرد: تهران می‌خواهد به طرف‌های خود بفهماند که هیچ خرابکاری یا حادثه‌ای نمی‌تواند عزم ایران را در گسترش برنامۀ اتمی‌اش مختل نماید.

ایران، بی‌پناه و منزوی

به گفتۀ رسول نفیسی، اگرچه تاکنون دولت بایدن بر لغو تحریم‌های ایران تأکید کرده، اما هنوز هیچ نشانه‌ای از اقدام در این جهت دیده نمی‌شود.

در این وضعیت، روسیه و چین مشغول امتیاز گرفتن از ایران هستند، اما تهران همچنان در این تصور است که می‌تواند پکن و مسکو را بازی دهد.

به گفتۀ رسول نفیسی، اگر چند ماه دیگر بگذرد و آمریکا تحریم‌ها را لغو نکند، “بی‌پناهی و انزوای ایران بیشتر نمایان” خواهد شد و در چنین وضعیتی بدون شک وابستگی ایران به چین و به روسیه افزایش خواهد یافت…

مشروح گفتگو با رسول نفیسی را گوش کنید

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها