دیدید حجاب دیوار برلین رژیم نیست؟

چند سال پیش بحث داغی در بین کاربران فضای مجازی مطرح بود که امروز پاسخ درست آن را یافتیم. در آن سالها عده ای می گفتند جمهوری اسلامی هرگز از خط قرمز حجاب کوتاه نمی آید چون اساس حکومت آخوندی همین بگیر و ببند روی مسئله حجاب است. آنها می گفتند خامنه ای میداند که اگر یک قدم عقب بنشیند تا آخر باید برود.

در طرف مقابل عده ای هم بودند که می گفتند خمینی به اینها یاد داد که برای حفظ نظام، میتوان نماز را هم تعطیل کرد، قتل و کشتار کرد، تجاوز کرد، دروغ گفت و هر جنایتی را مرتکب شد. مهم این است که در قدرت ماند.

آن سالها، این بحث داغ بی نتیجه باقی ماند چون هر دو طرف شواهدی برای ادعای خود داشتند که پاسخ درست را در هاله ای از ابهام قرار می داد اما اکنون با عقب نشینی از گشت ارشاد، نشان داد که برای حفظ قدرت، از اصولی ترین و حیثیتی ترین اصول خود کوتاه بیاید چون میداند مقاومت در برابر مردم فایده ای ندارد و بی حجابی تبدیل به تقابل علیه رژیم شده است.

دستاورد اعتراضات اخیر آنقدر عمیق و گسترده است که حتی اگر در کوتاه مدت به براندازی ختم نشود، باز شرایط برگشت ناپذیری را به جمهوری اسلامی تحمیل کرده است که شکاف های ایجاد شده در پایه های قدرت را عمیق تر خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها