دیده بان حقوق بشر ایران: جمهوری اسلامی پنج فعال مدنی و زندانی سیاسی را در 10 روز شلاق زده

Iran Human Rights Monitor: از ابتدای ماه ژوئن رژیم ایران پنج زندانی سیاسی و فعالان مدنی را شلاق زد. همه اینها افرادی هستند که به دلیل فعالیت های مسالمت آمیز مدنی یا برای استفاده از حق آزادی بیان بازداشت شده اند.

روز دوشنبه، هشتم ژوئن، حکم شلاق برای محمد باقر سوری، که در اعتراضات سراسری کشور در نوامبر 2019 دستگیر شد، در زندان تهران بزرگ اجرا شد. سوری به پنج سال زندان و 80 ضربه شلاق محکوم شده بود. حکم 35 ضربه شلاق توسط یکی از نگهبانان زندان در مورد او اجرا گشت که موجب آسیب به کمر و پاهای او شد.

در همان روز، دو مرد به دلیل شرکت در اعتراضات نوامبر 2019 در شهر ارومیه در شمال غربی ایران شلاق خوردند. فعالان حقوق بشر آذربایجان، علی عزیزی و الیار حسین زاده، به دلیل “اخلال در نظم عمومی” هر کدام 20 ضربه شلاق خوردند.

در 5 ژوئن، روح الله برزین, نانوای استان چرام در کهگیلویه و بویراحمد به دلیل انتقاد و “امتناع از عذرخواهی” از نماینده رهبری، 55 تازیانه خورد.

در اول ژوئن، رسول طالب مقدم، عضو سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه و فعال حقوق بشر, با 74 ضربه شلاق مجازات شد. رسول طالب مقدم که یکی از ده ها بازداشت شده در روز جهانی کارگر، اول ماه مه 2019، در تهران بود خود را همان روز به زندان بدنام اوین معرفی کرده بود.

ایران به عنوان یک عضو میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی (ICCPR)، از نظر قانونی موظف است از اعمال شکنجه و سایر مجازاتهای ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیر آمیز پرهیز کند. با این حال، قوانین ایران همچنان مجازاتهای منع شده بین المللی مثل قطع عضو، سنگسار و شلاق را تجویز کرده و از آنها به عنوان نشر اخلاق اسلامی حمایت می کند.

طبق قوانین ایران ، بیش از یکصد “جرم” با شلاق مجازات می شوند. این جرایم طیف وسیعی از اعمال از سرقت، تعرض، خرابکاری، افترا و کلاهبرداری گرفته تا اعمالی که اصولا نباید به هیچ وجه جرم شمرده شوند, مانند روابط جنسی خارج از پیوند زناشویی و نقض اخلاق عمومی را شامل میشوند.

پینوشت: من که متوجه نشدم کدام یکی از اینها “زندانی سیاسی” بوده که در تیتر بیانیه اصلی به زبان انگلیسی به اون اشاره شده؟ ۳ نفر این عزیزان از تظاهر کنندگان آبان ۹۸ بودند که اعتراض معیشتی بوده. روح الله برزین که به دلیل مطلب منتشر شده در شبکه های اجتماعی در مورد امام جمعه چهرم شلاق خورد. رسول طالب مقدم هم که از دستگیر شدگان تظاهرات روز کارگر بوده! در هر صورت به خاطر حفظ امانت, تیتر, به همون صورتی که در متن اصلی ذکر شده بود ترجمه شده.

به اشتراک بگذارید: