دو مقاله در یک صفحه از سایت دویچه وله فارسی؛ از گیربوکس تا ماهواره!

دو مقاله زیر هر دو از صفحه مشترک دانش و فن آوری دویچه وله آورده شده (مقاله اول در بالای صفحه و مقاله دوم در پایین صفحه)
من نمیفهمم کشوری که بعد از ۵۸ سال تولید اتومبیل هنوز نمیتونه گیربوکس اتوماتیک بسازه چطور میتونه ماهواره (با دقت یک متر!) بسازه و بفرسته هوا, موشک بالستیک تولید کنه, با روش مهندسی معکوس پهباد آمریکایی باز سازی کنه و…..
اینها رو گفتم و یاد یک حرف مارکوس شیلر کارشناس مسائل موشکی درباره بازسازی موشک ‌های اسکاد افتادم که در توییتر خودش نوشته بود “من همیشه از خودم می‌پرسم چرا آنها برای مثال پورشه یا یک بویینگ ۷۳۷ را بازسازی و تولید نمی‌کنند تا حداقل بتوانند از آن پول در بیاورند؟!”

مقاله اول: از ماهواره‌های جدید ایران چه می‌دانیم

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ماهواره‌های جدید ایران گفته است: «اکنون شش ماهواره آماده‌ ارسال به مدار داریم. با‌توجه‌ به افزایش سرعت ساخت ماهواره، سرعت ارسال به مدار را نیز باید افزایش داد.»

بر اساس اطلاعات منتشر شده این ماهواره‌ها در چند دانشگاه ایران از جمله دانشگاه امیرکبیر ساخته شده‌اند.

یکی از این ماهواره‌ها از نوع سنجشی و دقت آن حدود یک متر عنوان شده است.

از میان این شش عدد، ماهواره‌ای که ظفر نام دارد برای پرتاب در اختیار سازمان فضایی ایران قرار گرفته است.

مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران و معاون وزیر ارتباطات ایران گفته است: «تمامی فعالیت‌های اجرایی برای پرتاب ماهواره ظفر انجام شده و این ماهواره کاملا آماده پرتاب است. چهار تیم برای آماده‌سازی ماهواره ظفر همکاری کرده‌اند و آماده‌سازی پایگاه پرتاب، آماده‌سازی ماهواره، آماده‌سازی استقرار ایستگاه ماهواره و اتصال ماهواره و ماهواره‌بر هم‌اکنون انجام شده است. آزمایش‌های کاملی از ایستگاه هدایت و کنترل و دریافت اطلاعات ماهواره انجام شده و همه‌چیز آماده‌ی پرتاب ماهواره از ایستگاه زمینی به مدار زمین است.»

سازمان فضایی ایران هم اعلام کرده است: «برای اولین‌بار است که می‌خواهیم ماهواره‌ ایرانی را به مدار دورتر از ۵۰۰ کیلومتر از زمین و در ارتفاع ۵۳۰ کیلومتری از آن قرار دهیم.»

این مدار همان مداری است که شرکت اسپیس‌اکس ماهواره‌های اینترنت جهانیاش را در آن قرار داده است.

 ایران پیش‌تر هم سعی کرده بود ماهواره پیام را در این مدار قرار دهد که آن ماموریت شکست خورده بود.

 در ماهواره‌ی پیام، مسیر انتخاب‌شده برای مدار ۵۰۰ کیلومتری بود که این ماهواره با موفقیت از پایگاه بلند شد اما زمانی‌که به ارتفاع بیش از ۵۰۰ کیلومتر رسید، ۴۰ ثانیه زمان کم آورد.

 انتقال ماهواره‌های ایرانی توسط ماهواره بر سیمرغ انجام می‌شود. این ماهواره بر تا کنون توانسته است ماهواره ۵۰ کیلوگرمی را در مدار ۲۵۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دهد. اگر این ماهواره بر در ماموریت جدید خود موفق شود برد آن از ۲۵۰ کیلومتر به ۵۰۰ کیلومتر ارتفاع از سطح زمین افزایش یافته است.

وزن ماهواره ظفر حدود ۱۳۰ کیلوگرم است و برنامه ریزی شده حدود یک و نیم سال در مدار زمین باقی بماند.

مقاله دوم: مشکل گیربکس اتوماتیک در ایران

تا پیش از خروج آمریکا از برجام دو شرکت ایران خودرو و سایپا برای تامین گیربکس‌های اتوماتیک با شرکت‌های هیوندایی پاور تک از کره جنوبی و پانچ از بلژیک به توافق رسیده بودند. شرکت پانچ بلژیک همچنین قصد داشت تا کارخانه بزرگی را در ایران راه اندازی کند اما پس از خروج آمریکا از برجام این شرکت‌ها برنامه خود را در ایران متوقف کردند و دو شرکت خودروساز ایرانی برای تامین سیستم‌های انتقال قدرت اتوماتیک خود با مشکل روبرو شدند.

شرکت ایران خودرو برای تامین گیربکس‌های اتوماتیک خود به سمت شرکت‌های چینی رفته است.در توسعه دنا پلاس اتوماتیک ایران خودرو از گیربکس شرکت دانگ اتومبیل چین استفاده خواهد کرد.

این شرکت برخی قطعات مانند موتور و گیربکس را بر اساس برخی مدل‌های میتسوبیشی تولید می‌کند پیش از این قرار بود از گیربکس هیوندایی پاور تک استفاده شود.

این شرکت بیش از ۲۰۰ هزار جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک در سال تولید می‌کند با توجه به خواست ایران خودرو تغییراتی در ضرایب دنده، سیستم خنک کاری و مبدل‌های گشتاور گیربکس‌های این شرکت داده شده است.

قابلیت فعال سازی سیستم استارت،استاپ و فناوری شیفت ترونیک از دیگر خصوصیت‌های این گیربکس است.

 ایران خودرو همچنین اعلام کرده است نسل جدید موتورهای خود را که سه سیلندر است را توسعه داده است. این شرکت برای توسعه این موتورها از شرکت‌های آلمانی کمک گرفته است.

سری پیشرانه IK3 به صورت سه سیلندر طراحی شده و با دو حجم ۱.۵ لیتر و ۱.۲ لیتر ساخته خواهند شد.

منبع: https://www.dw.com/fa-ir/از-ماهوارههای-جدید-ایران-چه-میدانیم/a-52160852

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها