در پاسخ به مقاله “غروب هلال شیعی”

این نوشته در پاسخ به این نوشته آملا هست که چون طولانی شد اون رو به صورت جدا انتشار میدم:

آملای عزیز,
من با این تقسیم بندی شیعه به شیعه ی خوب و بد, و کلا مسلمان به مسلمان خوب و بد اعتقادی ندارم. پایه دین اسلام از همون اول یک مانیفیست فاشیستی تهاجمی قبیلگی بر پایه توحش و راهزنی بوده, و هست! هر مسلمان این “قبیله” هم پتانسیل این رو داره که یا محمد, یا علی, یا ابوبکر بغدادی, یا خمینی یا بن لادن یا …… باشه و یا حداقل سرباز اینها باشه یا “حداقل تر از اون” سیاهی لشکر ساکت مظالم این رهبران اسلامی باشه.

در تعریفی که شما کردید گروهی “شیعه خوب” وجود داره که “در ظاهر” بی آزاره و سرش توی پستوی خودشه و با بقیه کاری نداره. حالا فرض کنیم همچین موجودی وجود داره و حجاب خودش رو حفظ میکنه و به عبادات خودش مشغوله و….

حالا سوال پیش میاد وقتی فردی مثل خمینی یا خامنه ای میخواد به زور حجاب بر سر یک سری “نامعتقد” به حجاب کنه برخورد این “شیعه خوب” چه خواهد بود؟ فرض میکنیم این “شیعه خوب” در این حالت هم فقط سکوت کنه (اگر تایید نکنه!!) . آیا حتا سکوت در این حالت مجازه؟ از نظر من جواب منفی است!

اگر میخواهیم به یک جامعه مبتنی سکولاریسم و حقوق بشر برسیم, یک “شهروند” باید در چنین حالتی به حجاب اجباری اعتراض کنه. آیا این “شیعه خوب” یا “مسلمان خوب” با اون باور های دینی به حجاب اجباری اعتراض خواهد کرد؟ به نظر من خیر. به عبارت دیگه میشه گفت دین اسلام مانع “شهروند شدن” افراد جامعه میشه و فرهنگ افراد رو در حد اعضای یک “قبیله” پایین نگاه میداره. تا موقعی هم که یک جامعه شهروند مدرن مسوول نداشته باشه هیچ وقت به دموکراسی نخواهد رسید, و فرد اسلام زده هیچ وقت چنین رشدی نخواهد داشت.

به همین دلیل هست که میگم با تقسیم بند شما به شیعه, یا به طور کلی تر با مسلمان خوب و بد موافق نیستم. تا موقعی که این ایدولوژی فاشیستی تو مغز و روان افراد یک جامعه وجود داره اون جامعه, نه تنها به دموکراسی نخواهد رسید بلکه روی آرامش چندانی هم نخواهد دید, و خطر بازتولید فاشیسم دینی هم مثل شمشیر داموکلس همیشه بالای سر اون جامعه خواهد بود.

برای خروج از این سیکل معیوب هم همون کاری رو باید کرد که امثال شما به خوبی با انتشار “مجتهدی که…” در حال انجام اون هستید, یعنی باید به ریشه این دین زد! البته همونجور که همه شاهد بودیم این راه چندان راه همواری هم نیست, و توی این مسیر فحش میخورید, بالاتوئیت “یهو همینجوری” از لیست بالاچه های منتخب خارج میشه و…..

برای دوستانی که در جریان نیستند هم بگم که عده ای از دوستان مشغول مذاکره برای تبلیغ مشروطه در یک وبسایت معتبر هستند. این رو برای ثبت در تاریخ اینجا مینویسم:

شخصا هیچ متعجب نمیشم روزی برسه که اون وبسایت هم تبلیغ مشروطه رو “یهو همینجوری” متوقف کنه!

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
4 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها