دریادار غلامعلی بایندر؛ فرمانده نیروی دریایی شاهنشاهی ایران

غلامعلی بایَندُر (۲۳ آذر ۱۲۷۷ تهران – ۳ شهریور ۱۳۲۰ خرمشهر) فرمانده نیروی دریایی شاهنشاهی ایران بود، که در جریان درگیری‌های میان قوای ایران و انگلستان در جنگ جهانی دوم در تاریخ ۳ شهریور ۱۳۲۰ کشته شد.

غلامعلی بایندر فرزند دوم علی‌اکبر بایندر بود که سال ۱۲۷۷ خورشیدی در تهران متولد گردید. پدرش علی‌اکبر بایندر ملقب به دبیر دربار از سران طایفه بایندُر گروس بود. وی صاحب چهار پسر به نام‌های غلامعلی، غلامحسین، نصرالله و یدالله بایندر* بود.

غلامعلی بایندر تحصیلات متوسطه خود را در مدرسه دارالفنون به پایان رساند و در سال ۱۲۹۹ از مدرسه نظام مشیرالدوله با درجه ستوان دومی فارغ‌التحصیل شد. وی در مدرسه نظام مشیرالدوله، در دانشکده توپخانه پواتیه، فونتن بلو، دانشگاه جنگ پاریس و نیروی دریایی ایتالیا تحصیلات نظامی را به پایان رساند.

وی در ۱۳۰۱ در جنگ با اسماعیل سیمیتقو مشارکت نمود و به خاطر رشادت و فداکاری در نبرد شکریازی، نشان ذوالفقار که عالیترین نشان نظامی ایران بود را دریافت کرد. دریادار بایندر از سال ۱۳۱۰ فرمانده نیروی دریایی شاهنشاهی ایران شد.

دریادار بایندر در حضور رضا شاه و ولیعهد (محمد رضا شاه بعدی)

اظهارات بایندر در جزیرهٔ تنب بزرگ
به دنبال شکست مذاکرات ایران و انگلیس دربارهٔ بازپس‌گیری جزایر سه‌گانهٔ ایران، مقامات دولتی و نظامی ایران در سال‌های ۱۹۳۳ و ۱۹۳۴ میلادی از جزایر تنب دیدار کردند. دراین بازدیدها دریادار «بایندر» فرماندهِ وقت نیروی دریایی ارتش ایران پس از گفتگو با ساکنان جزیره به مقامات نظامی بریتانیا اظهار داشت که جزیره‌های تنب و ابوموسی، بخشی از سرزمین ایران است.

آرامگاه دریادار غلامعلی بایندر فرمانده نیروی دریایی جنوب در محوطه نیروی دریایی خرمشهر

شهریور ۱۳۲۰
در این روز، دریادار غلامعلی بایندر فرمانده نیروی دریایی جنوب، در بازگشت از آبادان با گلوله‌های ناو انگلیسی روبرو شد. ناوچه‌های غافلگیر شده غرق شدند. گروهی از افسران و ناوی‌ها شهید شدند. دریادار بایندر، همراه با سروان ولی مکری‌نژاد، برای چاره‌اندیشی و آماده‌باش به ستاد نیروی دریایی جنوب، به سوی خرمشهر به راه افتادند ولی پیش از آن که به خرمشهر برسند، با آتش ناگهانی مسلسل‌های انگلیسی به شهادت رسیدند. پس از مرگ درجهٔ او به دریابانی ارتقا یافت و یکی از ناوشکن‌های نیروی دریایی به یاد او نام‌گذاری شده‌است. وی دارای آثار متعددی از جمله کتابی به نام خلیج فارس می‌باشد.

ناوشکن بایندر در سال ۱۳۴۳ برای گرامیداشت خاطره فرمانده فقید به ناوگان نیروی دریایی شاهنشاهی ملحق شد
و تا کنون مشغول انجام وظیفه است

* ناوسروان یدالله بایندر (زاده ۱۲۹۲ تهران – درگذشته شهریور ۱۳۲۰ بندر انزلی) افسر نیروی دریایی شاهنشاهی ایران بود که در مقاومت در برابر حمله روس‌ها در جنگ جهانی دوم به شمال ایران، نقش اساسی داشت و در این نبرد کشته شد. او برادر غلامعلی بایندر بود. مزار وی هم‌اکنون در محوطه باراندازهای بندر انزلی است.

ناوسروان یدالله بایندر
به اشتراک بگذارید: