درز آمار دولتی: بیش از ۴۲ هزار مورد مرگ ومیر با تشخیص کرونا در مراکز درمانی ایران ثبت شده

بی بی سی گزارش میدهد که در مورد بیماری کرونا فهرستی از مراجعان، مبتلایان ودرگذشتگان در مراکز درمانی ایران را دریافت کرده است.

طبق این فهرست تا پایان تیر ماه ۴۵۱ هزار نفر به علت ابتلا به کرونا یا با علایم مشابه آن در مراکز درمانی ایران بستری شده یا به آنها مراجعه کرده‌اند.
از بین آنها نزدیک به ۴۲ هزار نفر در مراکز درمانی ایران درگذشته‌اند که یا قطعا (یعنی با تست پی سی آر) مبتلا به کرونا تشخیص داده شدند و یا مشکوک به ابتلا بودند.

فهرست‌ها تنها شامل بیمارانی است که به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند و کسانی که بدون بستری در مراکز درمانی در خانه شخصی یا خانه‌های سالمندان درگذشته‌اند و همین طور کسانی که دوره بیماری را بدون مراجعه به مراکز درمانی سپری کرده‌اند در این فهرست‌ها نیامده‌اند.

مقامات ایران تا این تاریخ آمار فوتی های کرونا را حدود ۱۴ هزار نفر اعلام کرده بودند، که نشان میدهد آنها با علم به اینکه حدود سه برابر این تعداد فقط در لیستهای مراکز درمانی با علائم کرونا در گذشته اند «صلاح دیده اند» بخش عمده ای از این مرگ و میرها را به عوامل دیگر نسبت دهند.

در هر حال این فهرستها دید واقع بینانه تری را به صحنه این اپیدمی ممکن میکنند، مثلا تقسیم تعداد فوتیها در استانهای مختلف:

البته برای درک بهتر از درجه گسترش اپیدمی مفید است که تعداد فوتی ها را نسبت به جمعیت هر استان در نظر بگیریم:

بررسی داده‌های مبتلایان و درگذشتگان حاکی از آن است که شیوع این بیماری در اسفند ماه با شیبی تند شدت گرفته و افزایش مبتلایان در فروردین هم ادامه داشته، سپس در اردیبهشت و خرداد پایین آمده، اما در تیر ماه دوباره شدت گرفته است:

پینوشت ۱:

پژوهشها در اروپا نرخ واقعی مرگ و میر (که متفاوت از آن چیزی است که صرفا از ضرب و تقسیم بر اساس آمار رسمی کشورها بدست می آید) را بین نیم تا یک در صد تخمین میزنند، بر این اساس تا کنون حداقل پنج میلیون نفر (و احتمالا بیشتر) در ایران به این ویروس آلوده شده اند.

پینوشت ۲:

خوانندگان لطفا به تفاوت دو رویکرد «من که میگفتم اینها فقط دروغ میگویند» و تلاش برای یک کار پژوهشی توجه کنند. بر اساس این فهرستها در مقطع اولیه (تا فروردین) مرگ و میر واقعی حدود ده برابر آمار رسمی بوده است، و در ماههای اخیر این فاصله (به علت تستهای بیشتر و گزارش جدیتر) کمتر شده است. حالا لطفا خوانندگان به مقالاتی که ما در آن زمان منتشر کرده بودیم (مثلا مقاله زیر اوایل فروردین) مراجعه کنند و اعداد را چک کنند، تخمین چه بود؟ خودش است، تقریبا ده برابر (۱۵۵۰۰ تخمینی و ۱۴۳۳ رسمی):

به اشتراک بگذارید: