دانشمندان: کرونا در آزمایشگاه ساخته نشده

یکی از رایج ترین شایعه ها و گسترده ترین پازل های خبری در هفته های اخیر بخاطر شیوع COVID-19 ، این تئوری توطئه است که این ویروس در آزمایشگاه ایجاد شده است – و یا توسط یک بازیگر شیطانی به طور تصادفی یا به عمد آزاد شد. این تئوری نه تنها در رسانه های اجتماعی و سایتهای اینترنتی مطرح گردید ، بلکه توسط سیاستمداران نیز به صورت عمومی مطرح شده است. روز یکشنبه ، علی خامنه ای ، رهبر رژیم ایران ، این ایده را ایجاد کرد که ویروس کرونا توسط دولت ایالات متحده ایجاد شده است. به گفته الجزیره ، خامنه ای گفت که وی نمی داند این تئوری چقدر واقعی است ، اما وی به پیشنهاد کمکهای اخیر ایالات متحده برای مبتلایان مبتلا به کروناویروس در ایران اعتماد نکرد – اظهار داشت که این ویروس در واقع برای هدف قرار دادن ایرانیان ساخته شده است!!

مقاله جدیدی از تیم بین المللی دانشمندان که اخیراً در ژورنال تحقیقاتی Nature Medicine منتشر شده است ، نشان داد که عاملی ویروسی که باعث COVID-19 شود ، در واقع مهندسی ژنتیکی نبوده است. این مقاله با عنوان “منشأ تقریبی SARS-CoV-2” در 17 مارس منتشر شد و توسط یک تیم پنج نفره تهیه شده است که شامل دانشمندان دانشگاه کلمبیا ، دانشگاه ادینبورگ ، انستیتوی تحقیقاتی اسکریپس در کالیفرنیا و دانشگاه سیدنی هستند. این داده ژنتیکی ویروس جدید را با سایر ویروس های کرونویوا مقایسه کرد و دریافت که شیوه اتصال آن به سلول های انسانی نشان می دهد که به طور طبیعی تکامل یافته است. این تحقیق نشان داد که ویروس جدید در اتصال به گیرنده سلولی ACE2 که معمولاً در تنظیم فشار خون نقش دارد ، بسیار مناسب است. رابرت گری ، استاد میکروب شناسی و ایمونولوژی در دانشگاه تولان در نیواورلئان و نویسنده ارشد مقاله می گوید: “طبیعت هنوز می تواند در طراحی ویروس کار بهتری را انجام دهد.

با وجود چنین شواهد علمی ، نظریه های توطئه برای برخی از سیاستمداران غیرقابل باور بوده است ، که اغلب در جهت کمک به پیشبرد برنامه های سیاست خارجی مطرح می کنند.

از آنجا که محققان در چین ژن ویروس SARS-CoV-2 را آنالیز کرده و آن را در دسترس عموم قرار دادند ، گری و تیم اش توانستند از این داده ها برای کارهای خود استفاده کنند. آنها توانستند SARS-CoV-2 را با دیگر ویروسهای کرونویوا مقایسه کنند و به دنبال علائم دستکاری باشند. وی گفت اگر دستکاری شده بود ، “یکی از مهمترین چیزها این است … انتظار می رود که این رابطه با برخی از ویروس های شناخته شده رابطه نزدیک تری برقرار کند.” گری توضیح داد که در حالی که برخی کروویروسهای مشابه وجود دارد ، یکی از آنهایی که از لحاظ ژنتیکی نزدیک به SARS-CoV-2 هستند ، تاکنون مشاهده نشده است.

چیز دیگری که تیم به دنبال آن بود ، شواهدی بود از آنچه گری آن را “مصنوعات کلونینگ” نامید. اگر یک ویروس مهندسی می کنید ، “خیلی وقت ها مجبورید چیزها را به یک قسمت خرد کنید و سپس آنها را به هم بپیچانید. فکر می کنم اگر شما بودید ، یک دانشمند بسیار باهوش مثل شما ممکن است در یک کتاب طنز در جایی ببینید ، شما شاید بتوانید بفهمید که چگونه این کار را انجام داده و تشخیص داده نشود ، اما کار چندان آسانی نیست. ” وی گفت: “معمولاً می بینید كه جایی در آنجا لرزیده شده است ، و هیچ نشانی از این ویروس وجود ندارد.”

بنظر گری
و همكارانش با دو سناريو می توان حدس زد که در آن ويروس از حيوانات به سمت انسان منتقل شده است.

در سناریوی اول ، ویروس قبل از جهش از حیوان به انسان در میزبان حیوانات گردش و تکامل می یابد. به این معنی که ویروس قبل از انتقال به انسان از خفاش به گونه دیگری مانند پانگوولین منتقل می شود. در سناریوی دوم ، نسخه ای از ویروس در حیوانات گردش می یابد و سپس به افراد منتقل می شود ، در آنجا تکامل می یابد تا به ویروسی تبدیل شود که می تواند باعث بیماری در انسان شود. دلیل این امر مهم این است که اگر ویروس در انسان تکامل یابد و باعث ایجاد بیماری شود ، به این معنی که اگر ویروس در آینده دوباره از حیوانات به افراد دیگر منتقل شود ، بدون همین جهش ها احتمال ابتلا به بیماری کمتر خواهد بود. گری گفت نکته ای که محققان در نظر دارند این است که نسخه اولیه ویروس می تواند سالها یا حتی دهه ها در گردش باشد.

 

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها