دانشمندان هشدار می دهند که COVID-19 ممکن است منجر به عوارض عصبی در برخی از بیماران شود

در حالی که ویروس کرونا به دلیل بیماری تنفسی شناخته می شود ، برخی دانشمندان معتقدند که این بیماری همچنین ممکن است منجر به آسیب مغزی و عصبی در بیماران خاص شود. فراتر از علائم معمولی COVID-19 ، از جمله تب ، سرفه و مشکل در تنفس ، پزشکان در سراسر جهان مواردی از بیماران آلوده را با انواع مشکلات عصبی اعم از سکته مغزی ، تشنج ، آنوسمی یا از بین رفتن بوی و انسفالوپاتی گزارش کرده اند. خوزه تلس – زنتنو ، استاد عصب شناسی دانشگاه ساسکاچوان ، گفت: هنوز زود است که بطور قطع و یقین بتوان ویروس کرونا را مسبب اختلالات مغزی و عصبی بدانیم ولی نباید احتمال آنرا هم نادیده بگیریم.

دکتر Tellez-Zenteno گفت: “این ویروس می تواند به طور بالقوه به مغز برود.” وی خاطرنشان کرد: در یک مطالعه از 214 بیمار بستری COVID-19 در ووهان چین ، محققان گزارش دادند که بیش از 35 درصد عوارض عصبی از جمله کاهش سطح هوشیاری ، سکته مغزی و آسیب عضلات دارند. این احتمال بیشتر در بین بیماران بستری که به شدت مبتلا به COVID-19 بودند ، رخ می دهد. دکتر Tellez-Zenteno تأکید کرد که اکثریت قریب به اتفاق افرادی که COVID-19 را می گیرند علائم خفیف نارسایی عصبی را از خود بروز داده اند. اما Avindra Nath مدیر کلینیک انستیتوی ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی آمریکا و رئیس بخش عفونت های عصبی گفت: در تحقیقات روی موش ها ، نشان داده شده است که ویروس کرونا از طریق بینی میتواند وارد مغز بشود.

دکتر نات گفت که بعد از بهبودی باید این بیماران را تا مدتهای مدیدی تحت معاینه داشته باشیم تا تا ببینیم آیا آنها علائمی از اثرات عصبی ماندگار دارند یا خیر.

منبع: روزنامه گلوب اند میل
 

 

به اشتراک بگذارید: