داستان یک محاصره نافرجام

از روزگاران قدیم یکی از تاکتیک های جنگی بین دو کشور و یا دو لشگر متخاصم محاصره کردن طرف مقابل بوده است. این تاکتیک از هزاران سال پیش همواره مورد استفاده قرار گرفته و هنوز هم در دنیای کنونی ما وجود دارد که قالب و شکل ظاهریش متفاوت است.

امروزه کشورهای بزرگ برای تضعیف کردن توان نظامی کشورهای یاغی آنها را تحت محاصره اقتصادی و تسلیحاتی و مالی قرار می دهند.

بنابر این هدف اصلی محاصره دشمن، چه در شکل باستانی آن و چه در شکل نوین آن، فقط یک چیز است. تضعیف و ناتوانی طرف مقابل به منظور تسلیم و درصورت مقاومت، نابودی آنها در حالی که توان جنگیدن را از دست داده اند می باشد.

اینکه برخی می گویند هیچ رژیمی با تحریم های اقتصادی سقوط نکرده حرف نادرستی است. در طول تاریخ ما دهها نمونه سراغ داریم که با محاصره اقتصادی، طرف مقابل را آنقدر ضعیف کرده اند تا مجبور به تسلیم شده اند.

البته نمونه هایی هم داریم که محاصره کامل دشمن آنها را تا یک قدمی تسلیم و شکست دشمن محاصره شده جلو برده اما ناگهان اتفاقی افتاد و همه پیش بینی ها غلط از آب درآمد.

من در اینجا فقط به چند نمونه از محاصره (یا تحریم اقتصادی) در تاریخ اشاره می کنم که برخی از آنها موفق بوده و برخی ناموفق.

اولین نمونه ناموفق آن محاصره قسطنطنیه یا استامبول فعلی توسط خسرو پرویز بود که مدتها این شهر را محاصره کرد اما نتیجه نداشت. در تاریخ میخوانیم:

محاصره کنستانتینوپول (همان قسطنطنیه) در سال ۶۲۶ میلادی، توسط ایرانیان ساسانی و حمایت آوارها و اسلاوها درگرفت و با پیروزی استراتژیک دولت بیزانس خاتمه یافت. شکست خوردن این محاصره، باعث شد یک معاهدهٔ صلح بین ایران و روم امضا شود.

بسیاری از تاریخ دانان معتقدند اگر ارتش ایران موفق به تصرف قسطنطنیه میشد نقشه جهان امروز طور دیگری رقم میخورد چون خسرو پرویز قصد تصرف رم و اروپا رو بعد از تصرف قسطنطنیه داشت ولی حیله ای که هراکلیوس به کار برد و اشتباهات فرماندهان نظامی ایران در محاصره بزرگترین پیروزی ایرانیان در تاریخ رو که میرفت ایران رو برای سالها ابر قدرت جهان کنه به شکست انجامید.

نمونه دوم که این بار لشگر محاصره کننده موفقیت بدست آورد در صدر اسلام اتفاق افتاد. البته روش محمد در حمله به قبایل همین بود که آنها را ابتدا محاصره میکرد و آب و غذا را بر آنها می بست و بعد از روزها و ماهها سختگیری به آنها پیام میداد یا تسلیم شوید و جزیه بدهید و یا با شمشیر لشگر اسلام طرف خواهید شد. بعنوان مثال محمد وقتی قبیله بنی قریظه را 25 روز محاصره کرد سرانجام افراد قبیله تسلیم شدند و درهای قلعه را به روز لشگر اسلام باز کردند اما محمد دستور داد همه مردان قبیله را گردن زدند و زن رئیس قبیله را برای خودش برداشت و به بقیه هم دستور تجاوز به زنان و کودکان اسیر را داد.

نمونه سوم آن هم که موفق از آب درآمد محاصره کرمان توسط آقامحمد خان قاجار بود که داستانش مفصل است. آقامحمد خان حتی برای ورود به شهر مجبور شد ابتدا قلعه شهررا به توپ ببندد اما مردم کرمان فورا محل های تخریب شده را ترمیم میکردند و ماهها مقاومت کردند بطوریکه کمبود آب و غذا مردم را به فلاکت انداخته بود. میگویند بدرفتاری لطفعلی خان با یکی از سرداران جنگی اش باعث شد او شبانه به بیرون قلعه فرار کند و خود را به آقا محمد خان برساند و راههای مخفی ورود به قلعه را برای او فاش کند. همین باعث ورود سپاه آقا محمد خان به کرمان و تسلط بر آن منطقه شد.

اما نمونه آخری آن در زمان خودمان اتفاق افتاد که آن هم ناکام بود:

وقتی اوباما با همکاری کشورهای اروپایی جمهوری اسلامی را در محاصره کامل اقتصادی قرار داد، خامنه ای مجبور شد تسلیم شود و برای رها شدن از این تنگنای مالی، بقول خودش نرمش قهرمانانه کرد و برجام را پذیرفت. قرار بود در قبال برداشتن محاصره اقتصادی، جمهوری اسلامی هم رفتار نرمالی داشته باشد و بدنبال تشنج آفرینی نیاشد.

امریکا و اروپا به محاصره پایان دادند اما آخوندها بدعهدی کردند و نه تنها در سوریه و عراق و لبنان و یمن جنگ افروزی کردند بلکه بدنبال توسعه برد موشکهای خود افتادند.

ترامپ که به کاخ سفید آمد حدود یک سال یا یکسال و نیم به آخوندها هشدار داد که بیایند و پیمان جدیدی را امضا کنند که فعالیتهای تنش آفرین منطقه ای و فعالیتهای موشکی آنها را هم شامل باشد اما رژیم آنرا نپذیرفت و ترامپ هم تصمیم گرفت جمهوری اسلامی را بشدت محاصره مالی و تسلیحاتی و نفتی نماید. دامنه این محاصره آنقدر گسترده و مستحکم بود که جمهوری اسلامی بشدت تضعیف و ناتوان شد. رژیم حتی برای تامین حقوق مزدوران خود در مناطق مختلف به مشکل برخورد. هر روز دامنه اعتراضات مردم نیز از گوشه و کنار کشور بلند میشد.

هیچگاه جمهوری اسلامی اینقدر ناتوان و زبون نشده بود. مثل بیماری بود که دارد نفس های آخر را می کشد. همه منتظر بودند که یا تسلیم شود و یا در ضعیف ترین حالت سقوط کند.

اما در امریکا اتفاقی افتاد.

دمکراتها با تقلب در انتخابات روی کار آمدند و در اولین اقدام به محاصره جمهوری اسلامی پایان دادند و به بیماری که در حال مرگ بود تنفس مصنوعی و دهان به دهان دادند تا این رژیم خونخوار و تروریستی به زندگی ننگین خود ادامه دهد.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها