عطش جمهوری اسلامی برای مذاکره با امریکا

از زمانی که خامنه ای گفت “نه مذاکره می  شود و نه جنگ”، مدتی گذشته و در این مدت نه چندان طولانی، شرایط و اوضاع هر دو طرف خیلی تغییر کرده است.

در آن زمان، تحلیل خامنه ای این بود که نفس مذاکره با ترامپ، باعث تقویت او خواهد شد و بهتر است تا انتخابات امریکا دندان روی جگر گذاشت و به پای میز مذاکره نرفت.

اگر یادتان باشد هم کارشناسان داخلی و هم تحلیلگران طرفدار رژیم در خارج کشور همین حرف را میزدند که مذاکره کردن جمهوری اسلامی در شرایط ضعف به صلاح نیست. این را هم عباس عبدی اصلاح طلب میگفت و هم فرماندهان سپاه مطرح میکردند. همچنین چهره های نایاکی تلویزیون های فارسی زبان در خارج کشور نیز بدلیل دشمنی با ترامپ همین استدلال را تکرار میکردند که ترامپ قابل اعتنا نیست و باید تا انتخابات امریکا صبر کرد.

اما در این مدت کوتاه خیلی پارامترها تغییر کرد. امامزاده اروپا نتوانست رژیم را شفا بدهد و بجز تعارفات خشک و خالی تاکنون نتوانسته اند کار موثری را برای نجات جمهوری اسلامی از کمند تحریم ها انجام بدهند. اقدامات رژیم در حمله به کشتی ها در خلیج فارس و حمله موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو و عدم پاسخ متقابل امریکا و عربستان عملا به ضرر جمهوری اسلامی تمام شد و نشان داد که حرفهای پمپئو درمورد آتش افروزی رژیم درست است.

همچنین گزارش بازرسان انرزی اتمی و کشف ذرات اورانیوم در تورقوزآباد اوضاع را به ضرر رژیم تغییر داد. و از همه مهمتر اعتراضات مردم در لبنان و عراق و اعلام بیزاری آنها از دخالتهای جمهوری اسلامی در امور داخلی آنها و نهایتا خیزش مردم ایران درآبان ماه و کشتار عظیمی که رژیم مرتکب شد، در واقع موضع دیپلماسی آنرا در جهان بیش از پیش ضعیف تر کرد.

اکنون جمهوری اسلامی در وضعیتی قرار دارد که می بیند اگر همین الان مذاکره نکند، روز به روز اوضاعش قمر در عقرب تر میشود. بخاطر همین است که خامنه ای برای چندمین بار نشان داد که فاقد بصیرت و درایت است و درک درستی از واقعیات جهان ندارد. جمهوری اسلامی الان در وضعیتی قرار گرفته که خودش پیشنهاد ملاقات با نخست وزیر ژاپن را داده و امیدوار است تا با وساطت او روزنه ای در کاهش تحریم ها برداشته شود.

هدف جمهوری اسلامی این است که امریکا اجازه صدور مقداری نفت را بدهد بطوریکه بتواند مخارج امورات اولیه مثل پرداخت حقوق کارمندان دولت و سپاه و پلیس و مواردی نظیر آن را پرداخت کند.

آیا ترامپ حاضر است در قبال شروع مذاکره، مقداری از تحریم ها را شل کند؟

 

به اشتراک بگذارید: