خانه شیشه ای (Glass House)؛ مقر فرماندهی نیروی قدس در دمشق/سوریه

ساختمان عظیم ۴ طبقه با نمای شیشه ای که در یک کیلومتری فرودگاه دمشق قرار دارد مقر اصلی نیروی قدس سپاه در سوریه است. در حالی که افراد رده بالای سپاه قدس در طبقات پایین این ساختمان مستقر هستند طبقه چهارم از یک بخش مراقبتهای ویژه (ICU) بسیار مجهز تشکیل شده. این در حالی است که بیمارستانهای دیگر دمشق در چند کیلومتری این ساختمان از کمبود شدید وسایل و تجهیزات پزشکی رنج میبرند. مصدومان و مجروحان نیروهای به اصطلاح مقاومت تازه رسیده از فرودگاه دمشق قبل از اعزام (معمولا به تهران) در این مرکز مجهز مداوا میشوند. اگر چه اکنون در این بخش مراقبتهای ویژه بیماران کرونایی نیروهای منسوب به مقاومت بستری هستند.

در یکی از طبقات این ساختمان بزرگ یک اتاق کنترل با صفحات نمایش متعدد وجود دارد که از طریق پخش مستقیم ماهواره ای موقعیت و اطلاعات دریافتی از هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی در آسمانهای سوریه را نمایش میدهند. قستهای دیگر به کارهای مختلف اختصاص دارد. در قسمتی از این ساختمان بخشی به نام “بخش زنان” وجود دارد (Another floor hosts a department they call the “women’s sections”). این ساختمان محل رفت و آمد قاسم سلیمانی بوده و از مهمترین ساختمان های سوریه محسوب میشود.

در ماه نوامبر گذشته، حملات هوایی اسرائیل به دو طبقه فوقانی این تاسیسات خسارت وارد كرد، و ادعاهایی مبنی بر متروك شدن این ساختمان گزارش شد. تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای منتشر شده توسط شرکت اسرائیلی ImageSat نشان داد که به “امکانات اطلاعاتی” خانه شیشه ای خسارت عمده وارد شده.

اگرچه اکنون این مرکز فرماندهی همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد، اخیراً میزبان جلسات سطح پایین تر است. رده های بالاتر نیروهای قدس از ترس بازگشت هواپیماهای اسرائیلی برای پایان کار این ساختمان فعلا به مکانهای دیگر منتقل شده اند.

منبع: The Glass House: The Damascus office block housing Iran’s top brass in Syria

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
3 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها