خامنه ای: رهبر غرب ستیزان، امید براندازان، منفور راحت طلبان!

خامنه ای در سخنرانی امروزش گفت:

آن فریب‌خوردگانی که یک روزی فریاد زدند «نه غزّه، نه لبنان»، آنها نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتّی حاضر نشدند راحتی خودشان و منافع خودشان را هم در راه کشور فدا کنند؛ آن کسانی که جانش را فدای ایران کردند باز همین شهید سلیمانی‌ها بودند

خامنه ای راست میگوید!

فوقش ممکن است ایراد گرفته شود که سلیمانی جانش را فدای ایران نکرد، فدای اسلام (یا هر چی) کرد، ولی این یک ایراد سطحی است:

اولا خامنه ای حقیقت را میگوید و اکثر افرادی که شعارهایی مانند «نه غزّه، نه لبنان، جانم فدای ایران» را سر داده اند قصد جدی ندارند که جانشان (یا حتی منافع حیاتیشان) را فدای ایران (یا هر چی) بکنند، انها در واقع میخواهند بگویند که درگیری در غزه و لبنان برای ما «صرف نمیکند». خامنه ای لازم نیست خیلی با هوش باشد تا متوجه بشود مردمی که اینجوری محاسبه میکنند برایشان هزینه بزرگتر دادن (مانندزندان رفتن و گلوله خوردن) اصلا صرف نمیکند و بنابراین مقهور کردنشان کار دشواری نیست و ضرورتی دیده نمیشود که من به آنها محل سگ بگذارم.

ثانیا (و خیلی مهمتر) خود این شعار کوته بینانه است: «جانم فدای ایران» خودش القا میکند که ایران با تهدید دشمنان خارجی مواجه است و نیاز به جانفشانی دارد (این که بگوییم منظور اسلامیون داخلی هستند در کشوری که اکثریت مطلق مردمش هنوز خود را مسلمان میدانند تصنعی است).

این دشمن کیست؟ عربستان؟ اسرائیل؟ این که حرف خامنه ای است.
شاید روسیه؟ اگر آری چرا آمریکا نه؟ این هم ابتدا به همان موازنه منفی مصدقی ها، سپس به بیگانه ستیزی اخوانی ها و در نهایت به همان خط سید قطب، خمینی و خامنه ای ختم میشود.

شما تعجب کردید که چرا فردی مانند اردشیر زاهدی از سلیمانی دفاع کرد؟ تعجب شما بی جاست، وقتی درک کسی از اقتدار ملی «قلدر بازی» و «ایران، ایران، برتر از هر چیز» (کنایه به مصرع «آلمان، آلمان، برتر از هرچیز» در سرود ملی آلمان تا زمان نازی ها) باشد سیاست منطقه ای ج.ا. نباید به نظرش چندان غیر منطقی بیاید. مگر اینها برای این نوع اقتدار در کوتاه مدت ابزاری قویتر از شیعه گری، در میان مدت آرسنال موشکی، و در دراز مدت گزینه هسته ای داشتند؟

وانمود نکنیم که نمیدانیم بسیاری از ایرانیان ته دلشان همین چیزها را میخواهند، فقط نمیخواهند دست آخوند باشد، میخواهند دست خودشان باشد (یا اینکه حداقل خودشان هم به عنوان شریک برابر به بازی گرفته شوند).

من حتی باور نمیکنم که این دانشجویانی که از رفتن روی پرچم آمریکا و اسرائیل امتناع میکنند واقعا در عمق به درک دیگری رسیده باشند، احتمالا اکثر آنها نگران همان چیزهایی هستند که خامنه ای آنها را «منافع» مینامد (وصل بودن اینترنت به خارج، «اپلای کردن» و در نهایت همان ساخت و پاخت برجامی باب طبع چند تا «بچه حاجی بازاری» مانند ظریف، عراقچی و تخت روانچی).

خیلی جالب نیست که خامنه ای چندین سال است به هر زبان ممکن یک حرف را میزند، ولی بازهم از سلطنت طلب تا کمونیست با کوچکترین وزش بادی گمانه زنی می کنند که «ساخت و پاخت» و «گشایش» و «سایه خودش می آیه» در راه است؟ مگر ممکن است کسی انقدر «نا ایرانی» باشد که اهل ساخت و پاخت نباشد، این که خیلی بد میشود؟!

آیا ما مطمئنیم که مشکل اصلی کشور ما خامنه ای است و نه مردمش ؟


به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
11 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها