حکومت این آقایان ریشه در یک اصل دارد: جنایت و کشتار بی حساب

هر شب ستاره‌ای به زمین می‌کِشند و باز
این آسمان شب زده غرق ستاره‌هاست

کلاوس فیلیپ ماریا شنک گراف فن اشتاوفنبرگ (به آلمانی: Claus Philipp Maria Schenk Graf von Stauffenberg) ‏ (۱۹۴۴–۱۹۰۷)، یک اشراف‌زاده آلمانی و افسر ستاد ارتش آلمان نازی در جنگ جهانی و از رهبران جنبش افسران ارتش آلمان علیه هیتلر بود.
کلاوس فن اشتاوفنبرگ در روز سوءقصد، کیف حاوی بمب را در نزدیکی هیتلر و در زیر میزی می‌گذارد که در اطراف آن هیتلر و ژنرال‌هایش نقشه‌ها را بررسی می‌کردند. او سپس به بهانه یک تماس تلفنی خارج شده و به سرعت رهسپار برلین شد تا پس از کشتن هیتلر، ارتش را به خیزش دعوت کند. اما پای یکی از افسران به کیف برخورد می‌کند و او کیف را برداشته و آن را در فاصله دورتری قرار می‌دهد. هنگام ظهر که انفجار رخ می‌دهد، میز کنفرانس مانند یک حفاظ مانع از کشته شدن هیتلر شده و او فقط جراحتی سطحی می‌بیند، اما تا پایان عمر دچار لرزش دست و پا می‌شود.
بعد از شکست کودتا سرهنگ اشتاوفنبرگ به همراه همدستانش در شب ۲۰ ژوئیه در محل وزارت دفاع آلمان بازداشت شد. پس از یک محاکمه کوتاه توسط ژنرال فروم فرمانده نیروهای ذخیره آلمان او به همراه سه نفر دیگر به مرگ محکوم شد و در حیاط وزارت دفاع به جوخه اعدام سپرده شد.

دانشنامه ویکیپدیا

سرهنگ فن اشتاوفنبرگ به آینده امید داشت و به انسانیت پای‌بند بود و همراه او صدها آلمانی که تسلیم نازی‌ها نمی‌شدند، چنین می‌انددیشیدند و نمی‌خواستند اسیر ترورهای وحشیانه، حبس‌ها و شکنجه‌ها و کشتارهایی باشند که دیر یا زود خود آنها نیز گرفتارش می‌شدند.
تقریبا تمامی دستگیرشدگان با شجاعت در برابر گشتاپو که فقط به آنها دشنام می‌دادند و تحقیرشان می‌کردند ایستادند و به دفاع از حق و شرف و آزادگی پرداختند…
یکی از ژنرال‌ها گفت:

هرچه بیشتر به اوضاع می‌نگریستم می‌دیدم که حکومت این آقایان ریشه در یک اصل دارد، جنایت و کشتار بی حساب در داخل و خارج. ولی من ابتدا بر این اندیشه بودم که با ایجاد تغییراتی در وضع موجود دگرگونی ایجاد کنم اما سرانجام متوجه شدم که این حکومت در هیئت و ماهیت خود، چنان غرق در فساد و تباهی است که امیدی به نجات آن از طریق مسالمت آمیز نخواهد رفت…

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها