حمایت بیشتر پاسخ‌ دهندگان به نظرسنجی زمانه از بازگشت به برجام و محدودیت برنامه موشکی

اگرچه بیش از نیمی از پاسخ‌ دهندگان به نظرسنجی «زمانه» خود را حامی «فشار حداکثری» علیه تهران معرفی کرده اند، اکثریت پاسخ‌دهندگان موافق برقراری رابطه بین ایران و آمریکا هستند و از برداشته شدن منع سفر ایرانیان به ایالات متحده خشنودند. بیشتر آنها خواهان بازگشت فوری ایران به برجام هستند.

رادیو زمانه– جو بایدن در دوران شدت‌گرفتن تنش‌ها بین ایران و ایالات متحده به کاخ سفید وارد شد. از یک سو، جمهوری اسلامی به توسعه برنامه هسته‌ای و افزایش غنی‌سازی دست زد و از سوی دیگر، دولت دونالد ترامپ در هفته‌های آخر تحریم‌های بیشتری علیه تهران وضع کرد و تسلیحات نظامی پیشرفته‌اش را به منطقه خلیج فارس فرستاد.

دولت بایدن اعلام کرده که به دنبال مذاکره است و در صورت بازگشت ایران به محدودیت‌های «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) به این توافق هسته‌ای بازخواهد گشت. جمهوری اسلامی می‌گوید دولت ترامپ به صورت یکجانبه از توافق خارج شد و حالا واشنگتن باید برای نشان دادن حسن نیت به آن بازگردد و تحریم‌ها را بردارد. دولت بایدن حتی پیشنهاد محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی برای بازگشت پله‌پله به برجام با نظارت اروپایی‌ها را هنوز نپذیرفته است. مسأله دیگر گفت‌و‌گو بر سر برنامه موشکی جمهوری اسلامی است که جمهوری اسلامی آن را قویاً رد می‌کند.

در این میان، اکثریت پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی «زمانه» درباره آینده رابطه تهران و واشنگتن می‌گویند که موافق برقراری رابطه بین ایران و آمریکا هستند. بیشتر آنها خواهان بازگشت فوری ایران به برجام هستند.

نظرسنجی زمانه با عنوان «دولت بایدن و آینده رابطه با جمهوری اسلامی – شما چه فکر می‌کنید؟» از پنجم تا دهم بهمن‌ماه در میان اعضای پنل نظرسنجی زمانه و دیگر مخاطبان برگزار شد. ۴۴۳ تن به پرسش‌های این نظرسنجی به طور کامل پاسخ دادند که بیش از ۷۰ درصد آنها در داخل ایران و سایرین خارج از ایران سکونت دارند.

برای دیدن نتایج نظر سنجی اینجا کلیک کنید.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها