حاج قاسم؛ بادکنکی که ترکید!

۱- موصل، مسجد جامع نوری، اواخر بهمن۹۳؛ ابوبکر البغدادی، رهبر داعش به سلیمانی هشدار می‌دهد اگر او «را دستگیر کنیم، مانند خلبان اردنی او را در آتش خواهیم سوزاند.» وقتی رهبر داعش این حرف را زد، سلیمانی در صف سوم نماز نشسته بود؛ همان مسجد، جلوی البغدادی.

۲- این داستان مهیج و فضایی، چکیده خیال‌پردازی‌ است که اسفند ۹۳ در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد، سال ۹۵ در خبرگزاری میزان بازتاب یافت، حتی در خبرهای کوتاه بی‌بی‌سی فارسی. فقط این نبود. گفته ‌شد فرمانده ارتش آمریکا در افغانستان به محض ورود به فرودگاه کابل، پیامکی ناشناس گرفت:…

۳- «به قلمرو من خوش آمدی. قاسم سلیمانی.» یا اینکه رئيس پنتاگون نامه‌ای با سربرگ سپاه روی میزش دیده با این عبارت: «اگر لازم باشد، از این هم نزدیک‌تر خواهیم شد.. قاسم سلیمانی.» این شایعات سوژه کاریکاتور هفته‌نامه ویک هم شد؛‌ قاسم سلیمانی روی تخت عمو سام. همه از قهرمان جدید لذت می‌بردند.

۴- تایم هر سال فهرستی ۱۰۰نفره از بانفوذترین شخصیت‌های منتشر می‌کند. سال ۲۰۱۷ سلیمانی نیز در این فهرست بود. کنت پولاک، تحلیل‌گر سابق سیا در تحلیل‌ کوتاهش، نوشت فرمانده نیروی قدس سپاه، «استاد پروپاگاندا» است. سلیمانی اما فقط «استاد پروپاگاندا» نبود، «سوژه پروپاگاندا» هم بود.

۵- در طول ده سال گذشته، پاسخ شهروندان خسته و معترضی که در خیابان شعار می‌دادند «نه غزه،‌ نه لبنان، جانم فدای ایران»، «سوریه رو رها کن، فکری به حال ما کن»، «فلسطین، سوریه، عامل بدبختیه»، یک گزاره بوده است: «اگر در سوریه نجنگیم، باید در خیابان‌های تهران با داعش بجنگیم».

۶- القای ترس از «سوریه‌ای‌شدن» ایران و ویرانی وطن یا تجزیه آن، یکی از کارآمدترین حربه‌های تبلیغاتی جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر بوده. محور و نماد این پروپاگاندا سلیمانی بود، به گونه‌ای که برخی از لایه‌های اپوزیسیون هم آن را باور و تبلیغ کرده‌اند و حاج قاسم شده بال امنیت.

۷- پروپاگاندای ترس نیاز به یک ابر-انسان داشت: «قاسم سلیمانی». می‌گفتند او اسطوره روستازاده، خودساخته، قوی، متفکر، شجاع، مردمی و عزیز است. همان اندازه که دل در گروی شیعه داردِ، به ایران عشق می‌ورزد، «قهرمان ملی»، «فرزند وطن»، «وعده صادق» و «نابودگر داعش» است و باید دستش را بوسید.

۸- آنها قاسم سلیمانی را «مالک اشتر علی» و «ذوالفقار سید علی» که افسانه‌ای و شکست‌ناپذیر است، توصیف می‌کردند و گزارش می‌نوشتند او برای آمریکایی‌‌ها مصداق ژنرال رومل یا ژنرال آیزنهاور است و «باید بتمن و سوپرمن و اسپایدرمن» را به جنگش بفرستند تا بتوانند بر چنین کابوسی غلبه کنند.

۹- تصویرسازی از سلیمانی منحصر به درون مرزها نبود. تحلیل‌گر میهمان شبکه بی‌بی‌سی، سلیمانی را «سردار عارف» و «چمران دوم» توصیف کرد. عبدالله گنجی، مدیرمسئول روزنامه وابسته به سپاه در گفتگو با روزنامه لوموند از توصیف «چه‌گوارای» ایرانی برای سلیمانی استفاده کرد. بازی جامع بود.

۱۰- ژانویه ۲۰۱۶، دیده‌بان حقوق بشر، سازمان‌های «بدر» و «عصائب اهل حق» که دو گروه شبه نظامی مهم تحت نظر سلیمانی بودند را به «جنایت جنگی» متهم کرد. قتل عام زنان و کودکان، به آتش کشاندن مساجد اهل سنت، ویران‌کردن خانه‌ها و غارت اموال عمومی،‌ و …، نمونه‌هایی از این جنایت‌ها بودند.

۱۱- سال ۲۰۱۷ویدئو‌هایی از بیرون کشیدن اجساد و بریدن سر آنها توسط حشدالشعبی منتشر شد و اخباری درباره تجاوز به زنان. بعدها گزارشی بر اساس اسناد اطلاعاتی منتشر شد که در آن مامور وزارت اطلاعات از کشتار روستاییان بی‌گناه نوشته بود و خواستار توقف آن شده بود. چنین اخباری بازتاب نداشتند.

۱۲- در عوض تصویر نامه‌ سلیمانی برجسته می‌شد که مثلا از یک شهروند سنی عذر خواسته، چون بدون اجازه‌ در خانه‌اش اقامت کرده. حالا او فرمانده نیروهای متهم به «جنایت جنگی» نبود، بلکه «الهه مهربانی» و «سردار دل‌ها» بود. می‌نوشتند و سلبریتی‌های اینستاگرامی هم تبلیغ می‌کردند. تیم کامل بود.

۱۳- تکنیک دیگر عبارت «سردار ایرانی» است؛ عبارتی که یکی از کانونی‌ترین نقاط پروپاگاندایی بوده که تلاش داشت بحث جنگ‌های فرقه‌ای را از حوزه «ایدئولوژیک» و «مذهبی» خارج کند و به آن ابعاد «ملی» دهد. موسسه مریلند هم آماده بود که نظرسنجی کند و بگوید سلیمانی محبوب‌ترین چهره است.

۱۴- همان زمان که باند بقایی و احمدی‌نژاد فاسدترین باند تاریخ نظام خوانده می‌شد،‌ سلیمانی چند میلیون دلار پول بدون دریافت رسید برای او فرستاد ولی کسی نپرسید چرا سلیمانی پشت فاسدترین باند ایستاده. اطلاعات سپاه می‌گفت مهدی جهانگیری ریشه فساد است ولی او با وساطت سلیمانی آزاد ‌شد.

۱۵- بنیاد تعاون سپاه مهم‌ترین کانون فساد پس از انقلاب است و یک پرونده‌‌اش ۴میلیارد دلار بود، محل تامین مخارج سلیمانی بود ولی کسی درباره‌اش و پرونده فساد همسرش در این بنیاد نپرسید. این پرونده را خزعلی افشا کرد که پدرش ملیجک خامنه‌ای بود و خودش ستایشگر سلیمانی ولی کسی اهمیت نداد.

۱۶- پرونده فساد پسر پلارک، رفیق شفیق سلیمانی در دادگاه صندوق فرهنگیان گم شد، قالیباف که هم سردسته سرکوبگران بود و هم فاسدترین چهره‌ نظامی، رفیق شفیق قاسم بود و حتی روایت شد رئيس جمهور مطلوب اوست ولی کسی نپرسید این پیوندها برای چیست، چون باید تصویر قهرمان پروپاگاندا سالم می‌ماند.

۱۷- سلیمانی هم نامه پس از سرکوب ۷۸ را جمع کرد، هم در اعتراض‌های ۸۸ در قرارگاه سرکوب نشسته بود، هم فتنه فتنه می‌کرد و هم به روایت ظریف مامور پوتین بود برای زمین زدن برجام ولی کسی این وجوه را برجسته نمی‌کرد و حتی لباسش را می‌پوشیدند تا مبادا قهرمان وطن، خائن و سرکوب‌گر به نظر رسد.

۱۸- نام معاون نیروی قدس سپاه در فهرست باند قاچاق مواد مخدر بود، محمود سیف در کار قاچاق سلاح و جعل اسکناس بود، پول حوثی‌‌ها از قاچاق تامین می‌شد، گزارش کاساندرا درباره قاچاق انسان، مواد و سلاح و … با مشارکت نیروی قدس و حزب‌الله لبنان را هم می‌خواندند ولی انگار کک کسی نمی‌گزید.

۱۹- پرونده سلیمانی مفصل‌تر از این حرف‌هاست. از بنیاد عتبات عالیات که با حلقه‌ای از مفسدین در ارتباط بود اشک و آه کودکان سوری، فاطمیونی که گوشت دم توپ بودند و هزینه‌ کلانی که او به جیب ملت ایران تحمیل کرد ولی انگار او خط قرمز برخی بود.

۲۰- گمانم خودش هم خودش را خط قرمز نظام می‌دانست. فکر می‌کرد اگر او را بزنند، جنگ می‌شود. تحلیل‌گرانی هم بودند که این را می‌‌نوشتند. با همین توهم بود که بی‌پروا رفت بغداد ولی دو موشک ماجراجویی و پروپاگاندایش را پایان داد و خامنه‌ای کمر شکسته هم کاری نتوانست بکند. بادکنک ترکید.

کانال تلگرام رضا حقیقت‌نژاد
به اشتراک بگذارید: