جذب ۱۵۰۰ نفر برای خبر دهی و «پیشگیری از جرم» در استان همدان

رادیو فردا: یک مقام دادگستری همدان از جذب نزدیک به ۱۵۰۰ «ناظر و دیدبان پیشگیری از جرم» در این استان خبر داد. این افراد قرار است «تخلفات» درونی سازمان‌های خصوصی و دولتی را به قوه قضائیه منتقل کنند.

به گزارش روز چهارشنبه، ۲۰ فروردین، در خبرگزاری رسمی قوه قضائیه، میزان، حسین عسگری، مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان این خبر را اعلام کرده است.

به گفته این مقام،‌ جذب این افراد با هدف «مشارکت مردمی و استفاده بهینه از ظرفیت نیرو‌های مردمی متعهد و مجرب در راستای دریافت گزارش وقوع تخلف و جرم» صورت گرفته است.

شبکه پیشگیری از وقوع جرم به منظور تحقق بند سوم «سیاست‌های کلی قضایی» که سال ۸۸ به قوه قضاییه ابلاغ شد، در سال ۱۳۹۵ احیا شد.

شبکه «دیده‌بان» یا «ستاد مردمی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه» از سال ۸۳ با عنوان «ستادهای پیشگیری و حفاظت اجتماعی» در دادگستری‌ها فعال بود اما فعالیت‌های آن از سال ۹۵ گسترش یافت.

فعالیت‌های مربوط به سازماندهی نیرو‌های این شبکه از طریق سایتی به نام «سجام» (سیستم جامع اطلاعات مردمی) انجام می‌شود.

مهدی رحیمی، دبیر اجرایی سامانه سجام در سال ۹۶ به خبرگزاری ایسنا گفته بود این شبکه در تمام استان‌ها نیرو جذب می‌کند اما این به معنای استخدام کردن مردم نیست.

با این حال به گفته وی، این افراد پس از ثبت‌نام، آموزش دیده و سازماندهی می‌شوند که چگونه گزارش‌های خود را تهیه و ارسال کنند.

وزارت اطلاعات و نهادهای انتظامی ایران بارها در گزارش‌های خود اعلام کرده‌اند که به واسطه «خبرهای مردمی»، متوجه تخلفات و جرائم شده‌اند.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها