تظاهرات ۱۰۰ هزار نفره در بلاروس؛ ضرب‌الاجل اپوزیسیون برای استعفای لوکاشنکو امشب به پایان می‌رسد (+ ویدئو)

DW: بیش از ۱۰۰ هزار نفر در مینسک علیه لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس اعتراض کردند. پلیس و نیروهای امنیتی مرکز شهر را مسدود کردند. ضرب‌الاجل اپوزیسیون برای استعفای لوکاشنکو نیمه‌شب یکشنبه ۲۵ اکتبر به پایان می‌رسد.

پایان یکشنبه ۴ آبان (۲۵ اکتبر) مهلتی است که سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس برای استعفای لوکاشنکو تعیین کرده است. اگر رئیس جمهور مستبد بلاروس کناره‌گیری نکند طبق فراخوان اپوزیسیون روز دوشنبه ۵ آبان (۲۶ اکتبر) اعتصاب عمومی و سراسری در بلاروس آغاز می‌شود.

تظاهرات مردم بلاروس روز یکشنبه ادامه داشت. پلیس و ماموران امنیتی پیش از شروع تظاهرات در محل مستقر شده بودند. مقامات بلاروس برای جلوگیری از برقراری ارتباط بین معترضان، اینترنت پرسرعت تلفن همراه را قطع کردند.

کانال “استرانا دلیا ژیزن”، سایت معروف اپوزیسیون بلاروس به صورت زنده از محل تظاهرات گزارش می‌داد. مردم از چهار گوشه به میدان “استیل” سرازیر شدند. پلیس و ارتش معترضان را محاصره کردند و برای پراکندن آنان گاز اشک‌آور شلیک کردند. تعدادی از روزنامه‌نگاران دستگیر شدند. رسانه‌های دولتی تصاویر تظاهرات مردم علیه لوکاشنکو را پخش نکردند.

بسیاری از مردم که فراخوان اپوزیسیون را از طریق سرویس‌های پیام‌رسان دریافت کرده بودند برای اعتراض به خیابان‌ها آمدند.

روز دوشنبه اعتصاب عمومی شروع می‌شود

در فراخوان جنبش دموکراسی‌خواهان بلاروس گفته می‌شود که وقت آن رسیده است که قانون، انتخابات آزاد و حقوق شهروندی حاکم شود. در بخشی از این فراخوان آمده است آخرین روز ضرب‌الاجل اپوزیسیون برای استفعای لوکاشنکو فرا رسیده و او باید تا نیمه‌شب یکشنبه از قدرت کناره‌گیری کند.

تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون که پس از انتخابات ریاست جمهوری اوت مجبور شد به لیتوانی برود از مردم خواست روز دوشنبه ۲۶ اکتبر در خانه بمانند و دست به اعتصاب عمومی بزنند. او نیروهای پلیس را فراخواند به مردم بپیوندند.

تیخانوفسکایا تاکید کرد تصمیم و سازماندهی برای اعتصاب‌ عمومی با خود مردم است.

جنبش دموکراسی‌خواهی بلاروس در فراخوان خود خواستار پایان خشونت پلیس، آزادی کلیه زندانیان سیاسی، استعفای لوکاشنکو و همچنین برگزاری یک انتخابات جدید شده است.

به اشتراک بگذارید: