تشکیل جلسه سران نظامی – امنیتی اسرائیل درباره تعرض حکومت ایران به کشتی باری

رادیو اسرائیل– مقامات ارشد امور نظامی و امنیتی اسرائیل، امروز (یکشنبه) در اورشلیم گردهم می آیند تا نسبت به آسیبی که به کشتی باری اسرائیلی در دریای عمان وارد آمده به بررسی و تصمیم گیری بپردازند.

این کشتی که بین امیرنشین های حوزه خلیج فارس و خاور دور اتومبیل حمل می کرد، در آب های دریای عمان و در حالی که به سوی سنگاپور در حرکت بود، روز جمعه هدف دو انفجار قرار گرفت که در بدنه کشتی دو حفره بزرگ ایجاد کرد، ولی به آن آسیب جدی وارد نیاورد.

به دنبال این تعرض، کشتی به سوی آب های خلیج فارس بازگشت و قرار است امروز به بندر دوبی برسد تا بررسی های لازم انجام گیرد. یک مقام مسئول امور امنیتی اسرائیل هم اکنون در دوبی به سر می برد و در انتظار پهلو گرفتن کشتی است تا از چگونگی تعرض آگاه شود.

وزیر دفاع اسرائیل گفت که این کشور به بررسی حادثه و شناسایی عاملان آن ادامه می دهد. ولی در عین حال تاکید کرد که اسرائیل این تعرض را یک امر وخیم تلقی می کند و نسبت به آن ساکت نخواهد نشست.

از مقاله ای که در روزنامه کیهان تهران در مورد چگونگی این تعرض انتشار یافت نیز چنین بر می آید که عاملان تعرض، ماموران مستقیم و یا غیرمستقیم حکومت ایران بوده اند.

بنی گانتس نیز تائید کرد که همه اطلاعات موجود، حکومت ایران را در مظان تهمت قرار می دهد.

ولی دانی دانون سفیر پیشین اسرائیل در سازمان ملل، لحن شدیدتری به کار برد و اعلام داشت که اسرائیل از عاملان این تعرض به شدت انتقام خواهد گرفت.

مسلما هیچ عاملی جز حکومت اسلامی ایران، انگیزه ای ندارد که یک کشتی باری متعلق به یک شهروند اسرائیلی را در آب های بین المللی و در فاصله چند صد کیلومتری از مرز آبی ایران هدف حمله قرار دهد – به ویژه آن که رژیم ایران اسرائیل را به خاطر هلاکت فخری زاده تهدید به انتقام گیری کرده و همزمان گفته است که نسبت به دوستی و همکاری امیرنشین ها با اسرائیل ساکت نخواهد نشست.

در رسانه های وابسته به حکومت ایران همچنین آمده است که حمله به این کشتی باری، نوعی واکنش انتقام جویانه رژیم ایران نسبت به حملات هوایی اسرائیل به مواضع سپاه قدس و گروه های نیابتی حکومت ایران در خاک سوریه بوده است.

اسرائیل، همیشه نسبت به تعرضات امنیتی حساس بوده و نسبت به آن واکنش کوبنده نشان داده است. ارزیابی می شود که این واکنش به صورت محدود، اما درد آور خواهد بود.

بی تردید، در مباحثاتی که امروز در نشست نظامی – امنیتی مقامات ارشد کشور برگزار خواهد شد، در انتخاب نوع واکنش اسرائیل، همه این ملاحظات در نظر گرفته خواهد شد.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
7 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها