ترکیه از پیمان اروپا درباره خشونت علیه زنان خارج شد

محافظه کاران ادعا کرده بودند که این منشور به وحدت خانواده آسیب می‌زند، طلاق را تشویق می‌کند و مفاد آن از سوی جامعه ‌آل‌جی بی‌تی کیو برای جلب مقبولیت گسترده‌تر در جامعه مورد استفاده قرار می گیرد.

رادیو زمانه- روزنامه رسمی ترکیه روز شنبه ۲۰ مارس اعلام کرد که طیب اردوغان، رییس جمهوری، ترکیه را از توافق‌نامه بین‌المللی استانبول که برای محافظت از زنان طراحی شده است، خارج کرده است. این اقدام به رغم مخالفت فعالان مدنی که این پیمان را برای مقابله با افزایش خشونت خانگی موثر می دانند انجان شده است. برخی از سیاستمداران با حمله به این منشور گفته بودند که این قانون به ساختار خانواده آسیب می‌زند، طلاق را تشویق می‌کند و جامعه LGBTQ را می‌پذیرد.

در حکم ریاست جمهوری ترکیه که روز جمعه صادر شد و آخرین پیروزی محافظه‌کاران در حزب حاکم عدالت و توسعه به شمار می‌رود، رجب طیب اردوغان اعلام کرد که ترکیه از پیمان بین‌المللی استانبول برای جلوگیری و مبارزه با خشونت علیه زنان خارج شده است.

کنوانسیون ۲۰۱۱ استانبول دولت‌ها را ملزم به تصویب قوانینی می‌کند که خشونت خانگی و آزارهای مشابه را مورد پیگرد قانونی قرار می‌دهد، همچنین تجاوز در زناشویی و ناقص‌سازی دستگاه تناسلی زنان را پیگیری می‌کند.

به اشتراک بگذارید: