تخم دشمنی با اسرائیل چگونه کاشته شد؟

در دهه ۴۰ خورشیدی رویارویی روحانیون با شاه بر سر دادن حقوق زنان و آزادی رای به آنها کشمکش های دنباله داری صورت گرفت که منجر به تبعید روح الله خمینی به عراق شد. البته تنها خمینی نبود که با اینگونه آزادی ها مخالف بود، آیت الله شریعتمداری و مرعشی و اراکی هم مخالف بودند و آنها را خلاف شرع میدانستند اما خمینی از بقیه تندروتر و چموش تر بود. خمینی معتقد بود که آزادی زنان خلاف شرع مقدس است و این اصلاحات شاه بدستور یهودیان و بهائیان صورت گرفته است.

حضور خمینی در عراق باعث شد تا با گروههای ناسیونالیست عربی و چپگرا مثل جبهه خلق برای آزادی فلسطین ارتباط برقرار کند. ضمنا دانشجویان ایرانی که در امریکا و اروپا علیه حکومت شاه مبارزه میکردند خمینی را بخاطر مخالفتش با شاه تحسین میکردند و با او نامه نگاری و حتی ملاقات میکردند. صادق قطب زاده، بنی صدر و ابراهیم یزدی و حتی برخی از افراد سازمان مجاهدین با او دیدار و مشورت میکردند.

در همین سالها جنگ اعراب با اسرائیل مهمترین مسئله سیاسی محافل خاورمیانه و حتی جهان بود. گروههای چریکی فلسطینی با حمایت مالی و تسلیحاتی شوروی و لیبی و کوبا شکل گرفته بودند و برای مبارزه علیه اسرائیل از همه کشورهای جهان عضو می گرفتند.

در شهریور۱۳۴۷ یک افسر بازنشسته عراقی به نام محمد صادق قهی که از همرزمان «جورج حبش » رئیس جبهه خلق برای آزادی فلسطین بود با خمینی تماسهایی برقرار کرد و بارها به دیدن او رفت. این دو پس از گفتگوهای طولانی به توافق ها و تفاهم هایی رسیدند که نتیجه آن پشتیبانی خمینی از مبارزان فلسطینی علیه دولت یهود و در عوض تربیت و اموزش طرفداران خمینی در اردوگاههای چریکی فلسطینی بود.

نماینده جبهه خلق برای آزادی فلسطین که یک گروه کمونیستی بود نامه ای به خمینی نوشت که اصل آن نامه در کتاب نهضت امام خمینی تالیف سید حمید روحانی ج دوم ص 387 آمده است:

محضر مبارک پیشوای مجاهد حضرت آیت الله خمینی

از نظر مبارک پوشیده نیست که دست خیانت و جنایت پیشه کفار حربی پهود در مسجد الاقصی و بلاد اسلامی مستولی گشته و مسلمانان بی گناه آن بلاد آواره بیابانها شده اند و اکنون به منظور رهایی مسجد الاقصی و استرداد زمین های اسلامی جز جنگ مسلحانه چاره ای نیست. بنظر حضرتعالی در چنین شرایطی آیا استفاده از حقوق شرعیه مثل زکات و سهم امام و غیره صرف خرید سلاح و تربیت جوانان مجاهد گردد؟ متمنی است نظر مبارک را اعلام فرمایید.

خمینی در پاسخ  طولانی خود می نویسد:

… قبلا هم تذکر داده ام که دولت غاصب اسرائیل با هدفهایی که دارد برای اسلام و ممالک اسلامی خطر عظیمی است و لازم است بر دول اسلامی و سایر مسلمین که دفع این ماده فساد را به هر نحو که امکان دارد بنمایند و از کمک به مجاهدان و چریکها کوتاهی نکنند و جایز است از محل زکات و سایر صدقات در این امر حیاتی صرف نمایند.

یعنی برای اولین بار یک مجتهد شیعه اجازه داد تا صدقات شیعیان را به گروههای کمونیستی برای مبارزه علیه اسرائیل صرف شود. بسیاری از بازاریان در ایران و عراق خمس و زکات خود را از طریق واسطه هایی به سازمانهای چریکی فلسطینی ها می رساندند و  همزمان آموزش طلاب و افراد مذهبی و گروههای ایرانی مخالف شاه در اردوگاههای سازمان آزادیبخش فلسطین و دیگر جبهه های جنگجویان فلسطینی آغاز شد.

زمانی که این افراد به ایران می آمدند دشمنی با اسرائیل و صحبت از مظلومیت مردم فلسطین را نیز با خود به ارمغان می آوردند.

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
4 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها