تحلیل دلقک-سرهنگ ارتش جمهوری اسلامی فرشاد فروزش از تک خال عملیات کماندویی نجات گروگان ها در تاریخ – عملیات صاعقه

در ۲۶ جون ۱۹۷۶ چهار فلسطینی در آتن سوار پرواز ایر فرانس با مسیر پروازی تل آویو-آتن-پاریس میشوند. پس از برخاستن از فرودگاه آتن این ۴ نفر هواپیما را ربوده, و به فرودگاه شهر Entebbe اوگاندا (تحت حاکمیت زنجیری ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی – عیدی امین) میبرند و در آنجا به ۳ فلسطینی هم گروه خود ملحق میشوند.

به دستور عیدی امین گروهی از بهترین کماندوهای اوگندا ماموریت حافظت از فرودگاه را به عهده میگیرند و چندین میگ نیروی هوایی اوگاندا هم برای مقابله با خطرات احتمالی در فرودگاه مستقر میشود. پس از استقرار در فرودگاه گروگانگیران درخواستهای خود که شامل ۵ میلیون دلار پول نقد و آزادی ۵۳ نفر از همقطاران زندانی خود بوده را مطرح میکنند, و ضرب العجل ساعت ۲ بعد از ظهر اول سپتامبر را برای بر آوردن خواسته های خود تعیین میکنند.

در حالی که اخبار این گروگانگیری دقیقه به دقیقه در تمام شبکه های خبری سر تا سر دنیا پخش میشود گروگانگیران در عملی که تداعی کننده هولوکاست بود مسافران یهودی-اسرائیلی را از بقیه مسافران جدا میکنند. گفتنی است خلبانان و خدمه پرواز ایر فرانس به نشانه همبستگی ترجیح میدهند که با گروه یهودی-اسراییلی در یکجا نگهداری شوند.

اگرچه دولت اسرائیل تا آنزمان همیشه مخالف مذاکره و باج دادن به هر نوع گروگانگیری بود, قبل از ظهر اول سپتامبر اعلام میکند که با گروگانگیران فلسطینی وارد مذاکره میشود. در پی موافقت اسرائیل با مذاکره, گروه فلسطینی ضرب العجل را تا ۴ سپتامبر (روز جشن استقلال آمریکا) به عقب انداخته و تعدادی از گروگانها را از گروه غیر یهودی-اسرائیلی آزاد میکند که به پاریس بازگردانده میشوند. زندگی و مرگ ۱۰۶ گروگان یهودی-اسرائیلی اکنون در دست گروگان گیران فلسطینی و کماندوهای اوگاندایی است.

از لحظه شروع گروگانگیری نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF-Israel Defense Forces) مأموریت مییابند که امکان انجام یک عملیات ویژه برای آزادی گروگان ها را در فرودگاه شهر Entebbe در ۴۰۰۰ کیلومتری خاک اسرائیل را بررسی کنند. در سوم سپتامبر بی پروا ترین طرح عملیات آزاد سازی گروگان ها در تاریخ به نام عملیات صاعقه (Operation Thunderbolt) با تصویب اسحاق رابین نخست وزیر وقت اسرائیل بدینصورت عملیاتی میشود:

چند ساعت بعد ۲۹ نفر از زبده ترین افراد نیروهای ویژه ارتش اسرائیل (Sayeret Matkal) همراه با یک دستگاه مرسدس بنز تشریفاتی و چند خودروی نفربر, با ظاهری مشابه با نیروهای ویژه گارد محافظ عیدی امین, از شرم الشیخ به پرواز درآمده, مسافت ۴۰۰۰ کیلومتری را برای شناسایی نشدن در ارتفاع ۳۰ متر از سطح زمین طی چند ساعت پرواز کرده, و ساعت ۱۱ شب سوم سپتامبر در فرودگاه Entebbe اوگاندا فرود میآیند.

از این لحظه حیرت آور ترین عملیات آزادسازی گروگانها در تاریخ تنها طی ۵۳ دقیقه بدینصورت اجرا میشود:

از ۳ هواپیمای ترابری یک دستگاه مرسدس بنز و تعدادی خودروی نفر بر خارج شده و مسیر سالن نگهداری گروگان ها را در تاریکی شب آغاز میکنند. در ابتدا کماندوهای اوگندایی با این تصور که این خودروها حامل عیدی امین و گارد محافظ او هستند به خودروها اجازه عبور میدهند. در میانه راه یوناتان نتانیاهو (برادر بنجامین نتانیاهو) که یکی از ۲۹ کماندوی اسرائیلی و راننده اتوموبیل مرسدس بنز بود مجبور میشود با صدا خفه کن یکی از کماندوهای اوگاندایی را از پا در آورد. کمی جلوتر تبادل آتش آغاز شده و گروگانگیران و تمام کماندوهای اوگاندایی محافظ فرودگاه و نیروهای امنیتی وارد نبردی تن به تن با ۲۹ کماندوی اسرائیلی میشوند. کماندوهای اسرائیلی به سرعت خود را به سالن محل نگهداری اسرا رسانده و در تاریکی شب هر هفت گروگانگیر فلسطینی و کماندوهای اوگاندایی مامور مراقبت از گروگانها را به هلاکت میرسانند.

در همین حین ۲ فروند هواپیمای ترابری دیگر اسرائیل حامل تعدادی کماندو در همین فرودگاه فرود میایند و ضمن نبرد با سایر کماندوهای اوگاندایی مستقر در فرودگاه هواپیماهای نظامی نیروی هوایی اوگاندا را منفجر میکنند (گفته میشود نصف نیروی هوایی اوگاندا طی این عملیات از بین رفت).

در این هنگام گروه ۲۹ نفره اولیه از کماندوها مشغول انتقال ۱۰۳ مسافر گروگان گرفته شده به هواپیماها بودند که نبرد شدیدی بین آنها و کماندوهای اوگندایی که خود را به برج مراقبت فرودگاه رسانده بودند در میگیرد و کماندوهای اسرائیل با تقدیم یک, و تنها کماندوی کشته شده در این عملیات, در نهایت برج مراقبت را منفجر میکنند و “لانگ استوری شورت” ۱۰۳ اسیر آزاد شده همراه با کماندوهای در سپیده دم ۴ سپتامبر به اسرائیل میرسند.

بدینترتیب مردم آمریکا, و جهان, جشن روز استقلال آمریکا در سال ۱۹۷۶ را که قرار بود با برنامه ریزی گروگان گیران به گند کشیده شود همراه با گروگانهای آزاد شده و مردم اسرائیل با شکوه تر از همیشه برگزار میکنند.

طی این عملیات بی نظیر ۳ نفر از گروگانها در حین تبادل آتش کشته میشود و یک زن اسرائیلی ۷۵ ساله بیمار هم که از همان ابتدای گروگانگیری به بیمارستانی در اوگاندا منتقل شده بود بعدا توسط عیدی امین به طرز وحشیانه ای به قتل میرسد. تنها کماندوی اسرائیلی که در این عملیات جان خود را از دست داد کسی نبود به جز یوناتان (یونی) نتانیاهو. برای گرامیداشت وی بعدا این عملیات خارق العاده بصورت رسمی به عملیات یونی (Yoni Operation) تغییر نام داد.

فیلمهای متعددی درباره عملیات صاعقه ساخته شده که در زیر کلیپ کوتاهی از بازسازی این عملیات را میبینید:

یونی نتانیاهو

و اما تفسیر نابغه نظامی دکتر سرهنگ فرشاد فروزش؛ زیر ابرو برداشته و دماغ عمل کرده در زیر یک قبضه شمشیر شاه سلطان حسینی از این عملیات:

توصیه:
برادر شما همون ریش بزاری و چفیه فلسطینی بندازی دور گردنت خوش تیپ تری!
اسم ارتش ایران رو به گند نکش.

پینوشت: این دلقک-سرهنگ چند روز پیش یک ویدوی نسبتا طولانی در راستای تشویق هموطنان مقیم آمریکا به رای دادن به جو بایدن در انتخابات سوم نوامبر بیرون داده بود که الان هر چی میگردم نیست. مثل اینکه انقدر آبرو ریزی بوده حذفش کردن. افسر ارشد یک کشور با خواهش و تمنا از ایرانیان مقیم آمریکا میخواد که به جو بایدن رای بدن. حتا تو ویدئو میگه اگه میتونید سیاه پوست ها رو هم تشویق کنید که به جو بایدن رای بدند! یعنی این کلنل حلبی های ارتش و سپاه اسلام که “ح” بسم الله رو از ته حلق میگن در حد استوار و سرجوخه های ارتش شاهنشاهی هم نیستند.

افسر باشرف ارتش
به اشتراک بگذارید: