تاریخچه صابون

صابون در سالیان بسیار بسیار دور وسیله ای برای نظافت بدن نبوده بلکه انسانها برای تمیز کردن لباس ها و احتمالا لحاف و زیراندازهای خود که به مرور زمان چرک میشدند و بوی بدی میگرفتند استفاده میکردند.

در ایران باستان و مردم بین النهرین، انسانها برای تمیز کردن خود از گلهای معطر در حمام ها استفاده میکردند.

ساخت اولین صابون از چربی گاو به شهر حلب در سوریه برمیگردد. حلب مرکز تولید صابون های حیوانی و بعدها صابون های گیاهی بود.

صابون های جدید مبتنی بر چربی نباتی ، که به دلیل ملایمت و خلوص مورد استقبال قرار می گرفتند و بوی خوبی داشتند ، به عنوان اقلام لوکس در بین طبقه های ممتاز اروپا مورد استفاده قرار می گرفتند. اولین آنها ، صابون حلب ، صابونی تکه ای سبز و دارای روغن زیتون است که با عصاره ای از عطرآغشته شده بود ، در سوریه تولید شد و توسط صلیبیون و بازرگانان مسیحی به اروپا آورده شد.

در اروپا کم کم نسخه های فرانسوی ، ایتالیایی ، اسپانیایی و سرانجام انگلیسی به زودی دنبال شدند. از این میان ، Jabon de Castilla یا صابون کاستیا ، که برای منطقه اسپانیا مرکزی که در آن تولید شده است ، شناخته شده است ، بهترین شناخته شده است. صابون تکه ای سفید و بر پایه روغن زیتون یکی از لوازم بهداشتی بسیار محبوب بین سلطنتی اروپایی بود.

زمانی که اروپایی ها به امریکا مهاجرت کردند از ترس بیماریهای واگیردار از حمام کردن در رودخانه ها پرهیز می کردند و برای از بین بردن بوی بد از بدن خود، از صابون های بسیار نرم یا چربی های آغشته به گیاهان معطر استفاده میکردند. در سال 1775 اینگونه بوده که زنان در ماههای زمستان چربی حاصل از قصابی ، چربی حاصل از پخت و پز و خاکستر چوب را ذخیره می کردند. در بهار ، آنها خاکستر را درست میکردند و سپس آن را با چربی و چربی در یک کتری غول پیکر می جوشاندند. این یک صابون نرم تولید می کرد که زنان برای شستن پارچه های ملافه ای استفاده می کردند.

The manufacture of soap in large tanks in the 19th century.

در سال 1807 در نیویورک کارخانه صابون سازی کلگیت تاسیس شد. صنعت صابون سازیدر واقع ناشی از گسترش تجارت پیه بود که با ساخت شمع بسیار سازگار بود. ابتدا خود صابون مخصوص لباسشویی بود. در اولین کارخانه P&G ، کارگران از دیگهای بزرگ برای جوشاندن چربی های جمع شده از خانه ها ، هتل ها و قصابی ها برای ساخت شمع و صابون فروخته شده استفاده می کردند.

بتدریج شرکت ها شروع به تولید و عرضه انواع محصولات جدید به مصرف کنندگان کردند. یکی از اولین صابون های توالت معطر در شرکت Palmolive مبتنی بر روغن نخل و روغن زیتون خود را در سال 1898 بود که صابون پرفروش ترین صابون در جهان بود.

شیمی صابون نیز شروع به تغییر کرد و زمینه را برای دوران مدرن هموار کرد. در P&G ، چندین دهه آزمایش آزمایشگاهی با روغن نارگیل و نخل وارداتی و سپس با روغن دانه پنبه تولید داخل ، منجر به کشف چربی های هیدروژنه در سال 1909 شد. . کمبود چربی و روغن برای صابون در طول جنگ های جهانی اول و دوم همچنین منجر به کشف مواد شوینده مصنوعی به عنوان “برتر” جایگزین صابون های لباسشویی با پایه چربی ، پاک کننده های خانگی و شامپوها شد.

صابون های امروزی ساخته شده در بازار ، محصولات کاملاً تخصصی و مهندسی آزمایشگاهی هستند. چربیهای حیوانی سنتز شده و روغنها و بازهای گیاهی با مواد افزودنی شیمیایی از جمله مرطوب کننده ها ، نرم کننده ها ، مواد کف کننده ، رنگها و رایحه ها ترکیب می شوند تا صابون ها را برای پوست های مختلف جذاب تر کند.

 

به اشتراک بگذارید: