بیگاری کشیدن از زندانیان منبع سودهای نجومی سیستم قضایی کشور

ایران کارگر– با شکست اقتصادی دولت روحانی و خالی شدن خزانه کشور، فشار همه جانبه بر همه آحاد مردم افزایش یافته است. در این میان تشدید بیگاری کشیدن از زندانیان به صورت امری عادی در آمده و روز بروز بر این فشارهای ظالمانه در زندان‌ها افزوده می‌شود. «محمد مهدی حاج محمدی» رئیس سازمان زندانها، در روز ۱۷ فروردین ۱۴۰۰، در گفت‌وگو با خبرنگار حکومتی ایلنا از تصمیمات جدید در راستای این اقدام ضد انسانی پرده برداشت. او با اعلام اجرایی شدن سند تحول قضایی در سازمان زندان‌ها گفت: «اشتغال زندانیان کمتر از ۲۰ درصد بوده که حالا به بالای ۵۰ درصد رسیده است».

قضائیه و شخص رئیسی، در طرحی ضد انسانی و چپاولگرانه، زندان‌های کشور را تبدیل به اردوگاه‌های کار اجباری نموده‌اند. زندانیان زندان‌های اصفهان هدف اول این طرح ضدانسانی و فشار سیستماتیک قرار دارند. زندانیان محروم و تنگدستی که با فشار بیش از حد زندانبانان، در کارهای سخت و سنگین سنگ‌بریها و دیگر کارگاه‌های تولیدی بکار گرفته شده‌اند.

تصمیمات جدید برای بیـگاری کـشیدن از زندانیان

رئیس سازمان زندانها در گفتگوی خود، تلاش نمود بیگاری کشیدن از زندانیان را تصمیمات جدید سازمان زندان‌ها و سند قضایی ۱۴۰۰ را در راستای حمایت از زندانیان و خانواده‌های آنان نشان دهد. اما واقعیت این است که مسئولین زندان با دادن غذای کم و فروش حتی آب خوردن، زندانیان محروم را مجبور کرده‌اند برای سیر کردن شکم خود کار کنند.

عمده زندانیان استان اصفهان که در زندان‌های اسد‌آباد، قلعه‌شور، ویلاشهر و نجف‌آباد بسر می‌برند، درسنگ‌بریهای دولت‌آباد و محمود آباد بکار گرفته شده‌اند. بخشی دیگر از زندانیان این زندان‌ها را نیز در کارخانه کفش‌داران اصفهان به بیگاری کشیده‌اند.

زندانیانی که در این کارخانجات و سنگبری‌ها تحت بیگاری هستند، مجبورند از ساعت ۶صبح تا ساعت ۲ بعدازظهر یکسره و بدون استراحت کار کنند. آنها در شرایطی کار می‌کنند که از حداقل امکانات ایمنی و بهداشتی نیز محروم هستند. میزان حقوقی که از طرف اداره زندان‌ها به این زندانیان داده می‌شود، ماهی ۳۰۰هزار تومان و حداکثر ۵۰۰ هزار تومان است. این میزان حقوق، ۱۰ تا ۲۰ درصد حقوقی است که برای کارگران استخدامی در این مشاغل پرداخت می‌شود.

برای ساخت اتوبانی در جاده آتشگاه سمت جاده چالوس، حدود ۳۰۰ الی ۳۵۰ نفر از زندانیان زندان کرج را به بیگاری می‌برند. به این زندانیان هیچ پولی پرداخت نمی‌شود و مزد آن‌ها یک‌جا به حساب زندان ریخته می‌شود. زندانبان نیز به این زندانیان اجازه می‌دهد هر ماه، ۲یا ۳ شب را با گذاشتن وثیقه به مرخصی بروند.

بیگاری کشیدن از زندانیان منبع سودهای نجومی سیستم قضایی کشور


بنا بر آمار اعلام شده از سوی سازمان زندان‌های کشور، در حال حاضر حدود ۷۰ هزار نفر از زندانیان سراسر کشور در ۱۶۷۵ کارگاه وابسته به سازمان زندان‌ها مشغول بکار هستند. با احتساب اینکه حداکثر فقط ۲۰درصد دستمزد زندانیان پرداخت می‌شود، میتوان به روشنی پی‌برد که مسئولان چپاولگر و فاسد قضاییه کشور، چه سودهای هنگفتی را با بیگاری کشیدن از زندانیان به جیب‌های خود سرازیر می‌کنند.

به اشتراک بگذارید: