«بیمار تنفسی»، رمز جدید دولت برای مبتلایان به کرونا

خوانندگان هم حتما تا کنون متوجه شده اند که آمار رسمی مبتلایان به کرونا در ایران نه با نرخ جانباختگان جور در میآید و نه با نرخ ابتلای مسافران از ایران که در کشورهای دیگر مثبت تست شده اند. یک نکته دیگر که جلب توجه میکند این است که گزارشهای میدانی از استانها با آمار رسمی جور در نمیآیند، مثلا از استان گلستان گزارشهای متعددی از درگیری شدید مراکز درمانی با کرونا میرسد، ولی تا دیروز حتی یک مورد مثبت اعلام نشده بود.

یک علت ساده این است که در ایران از مردم (البته نه مقامات) تا وقتی با وضع وخیم در بیمارستان بستری نشوند نمونه برداری نمیشود، همان نمونه ها هم به تهران فرستاده میشوند و بعضا بعد از چندین روز هم جوابشان دریافت نمیشود. لازم به یادآوری است که تست PCR برای ویروس SARS-CoV-2 در خود آزمایشگاه حداکثر به چند ساعت زمان نیاز دارد، در آلمان نمونه هایی که حتی توسط یک پزشک خانگی گرفته شوند جوابشان روز بعد دریافت میشود.

برای مثال این خبر را بخوانید:

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارکرد: تا عصر امروز (پنجشنبه) از ۵۷ بیمار مشکوک به کرونا در گلستان نمونه گیری و به تهران ارسال شده است.

وی با بیان این که تاکنون جواب یکی از نمونه ها اعلام شده که مثبت بوده است، افزود: با پیگیری های صورت گرفته تا عصر امروز جواب تعدادی از نمونه ها اعلام خواهد شد.

عارف نیا با اشاره به این که آمار بستری بیماران تنفسی از هفته گذشته در استان رو به افزایش است، گفت: روزانه حدود ۶۰ بیمار تنفسی در استان بستری می شوند که در مجموع این عدد به ۳۳۰ نفر رسیده است.

سبک نوشتن من معمولا «بی طرفانه» و علمی است، پس کاملا خونسردانه:

مسئولین ایرانی، شما یک سری ابله هستید که فقط یک ماکسیم میشناسید و آن لجبازی است!

در هفته های آینده شما حداقل دهها هزار بیمار وخیم خواهید داشت که باید در بیمارستانها بستری شوند، این که قابل پنهان کردن نیست. حالا به فرض که اسمشان را «بیمار تنفسی» بگذارید، اصلا فرقی میکند؟ اگر در ایران در ظرف چند روز صد هزار نفر از یک «بیماری ناشناخته تنفسی» بمیرند که بدتر است، خود کرونا اکنون در تمام جهان به عنوان پاندمی پذیرفته شده است…

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
2 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها