اعطای شهروندی افتخاری بولونیا به نسرین ستوده

رادیو زمانه: شهردار شهر بولونیا در شمال ایتالیا، روز پنج‌شنبه ۱۲ نوامبر/ ۲۲ آبان‌، شهروندی افتخاری این شهر را به نسرین ستوده، وکیل دادگستری و زندانی سیاسی که به ‌تازگی به مرخصی اعزام شده و مبتلا به بیماری کووید-۱۹ شده است، اعطا کرد.

در این مراسم سهیلا ارجمند به نمایندگی از نسرین ستوده، شهروندی افتخاری را دریافت کرد و پیامی از نسرین ستوده را خواند.

نسرین ستوده در این پیام ضمن تشکر از شهروندان ایرانی در تبعید، از دریافت شهروندی افتخاری بولونیا تشکر کرد و خواهان توجه جدی دولت‌ها به حقوق شهروندان شد.

ستوده همچنین خواهان توجه ویژه به شرایط زندانیان سیاسی در ایران شد که در وضعیت دشواری به سر می‌برند.

رسانه‌های ایتالیایی گزارش کرده بودند که مراسم اعطای شهروندی به نسرین ستوده در تالار شهر بولونیا و با حضور شماری از فعالان حقوق زنان، روزنامه‌نگاران و مقام‌های محلی برگزار می‌شود.

این مراسم به طور زنده از طریق صفحه فیس‌بوک شهرداری بولونیا پخش ‌شد.

پیش‌ از این و در روز ۲۰ فروردین ۱۳۹۸/ ۹ آپریل ۲۰۱۹، دادگاه کیفری ایتالیا هم نسرین ستوده را به عضویت افتخاری این دادگاه منصوب کرده بود.

شورای شهر پاریس هم در جلسه روز دوشنبه اول آوریل ۲۰۱۹/ ۱۲ فروردین ۹۸ خود، نسرین ستوده را به عنوان شهروند افتخاری پایتخت فرانسه برگزید.

پاتریک کلوگمن، شهردار پاریس با صدور بیانیه‌ای از اعطای شهروندی افتخاری پاریس به نسرین ستوده، به علت نقشش در دفاع از حقوق بشر در ایران خبر داده بود.

انجمن قلم آمریکا مستقر در شهر نیویورک هم به‌ عنوان قدیمی‌ترین سازمان حقوق بشری جهان و قدیمی‌ترین سازمان بین‌المللی ادبی، پیش از این با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری نسرین ستوده و سایر زندانیان سیاسی در ایران شده است.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری، از مدافعان برجسته حقوق بشر در ایران است که تاکنون به‌دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیزش بارها بازداشت و به حبس محکوم شده است.

این زندانی سیاسی پس از پیگیری‌های بسیار و به ‌دلیل ابتلا به چند بیماری، روز شنبه ۱۷ آبان‌ ماه، با موافقت دادیار ناظر بر زندان قرچک، به مرخصی درمانی اعزام شد.

به دنبال اعزام او اما مشخص شد که او به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده است. از آنجا که دوره نهفتگی بیماری کووید-۱۹ تا ۱۵ روز است، این زندانی سیاسی قطعاً در زندان قرچک به این بیماری مبتلا شده است.

ستوده، به عنوان کنشگر در حوزه حقوق بشر، فعالیت‌های خود را در سال ۱۳۷۰ در نشریه «دریچه گفتگو»، نزدیک به جریان ملی- مذهبی آغاز کرد. او سپس در امتحان کانون وکلا در سال ۱۳۷۴ قبول شد اما هشت سال طول کشید تا بتواند پروانه وکالت بگیرد. در این دوره هشت ساله، ستوده با تمرکز بر کار روزنامه‌نگاری در چندین روزنامه اصلاح‌طلب فعالیت داشت.

او پس از دریافت پروانه وکالت خود در سال ۱۳۸۲ فعالیت‌های خود را در زمینه دفاع از حقوق زنان، کودکان و زندانیان سیاسی در ایران ادامه داد.

نسرین ستوده از ابتدای فعالیت خود در زمینه دفاع از حقوق بشر بارها توسط نهادهای امنیتی بازداشت و پرونده‌های قضایی متعددی برایش گشوده شد.

این وکیل دادگستری آخرین بار در اسفندماه سال ۱۳۹۷ با مجموعا هفت عنوان اتهامی به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد. از جمله عناوین اتهامی او در دادگاه «تشویق به فساد و فحشا» از طریق برعهده گرفتن وکالت پرونده «دختران خیابان انقلاب»، «عضویت موثر در گروهگ غیرقانونی و ضدامنیتی کانون مدافعان حقوق بشر لگام و شورای ملی صلح»، «ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی»، «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» و «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است.

نسرین ستوده از برندگان نوبل آلترناتیو سال ۲۰۲۰ است.

کمیته جایزه نوبل آلترناتیو درباره اهدای این جایزه به نسرین ستوده گفته است:

«پایداری و استقامت نسرین ستوده برای احقاق حقوق مدنی و مبارزاتش با سرکوب [حقوق مدنی شهروندان] او را به یک شخصیت نمادین برای تحقق عدالت در ایران تبدیل کرده است.»

به اشتراک بگذارید: