برنامه «باز» های منتصب ترامپ در پنتاگون چیست، حمله به ج.ا ؟ خیر، فرار از افغانستان!

پس از برکناری مارک اسپر از وزارت دفاع توسط ترامپ و تغییرات گسترده در راس پنتاگون گمانه زنی ها اوج گرفته بود که ترامپ ـ با چه انگیزه ای بماند ـ قصد یک «ماجراجویی نظامی» دارد؛ و صد البته چه چیزی مغتنم تر از حمله به تاسیسات هسته ای وموشکی ج.ا.، قبل از اینکه «بایدن سازشکار» بیاید و دنیا به چنگ آخوندها بیافتد و همه چیز بر باد رود…

ولی کمی توجه به صحبتهای امروز سرپرست جدید وزارت دفاع روشن میکند که ماجرا برعکس است:

همه جنگها باید پایان پذیرند. پایان به جنگ سازش و همکاری میطلبد. ما چالش را پذیرفتیم، همه تلاشمان را کردیم. حالا زمان بازگشت به خانه است.

آمریکا متعهد به پایان دادن به جنگی است که القاعده در سال ۲۰۰۱ به سواحل ما آورد. ما باید از اشتباه استراتژیک گذشته پرهیز کنیم که نبرد را تا پایانش نبینیم. ما ملت جنگهای ابدی نیستیم…

کریستوفر میلر

این اظهارات همسو با حرفهای قبلی ترامپ مبنی بر خارج کردن نیروهای آمریکا از خاورمیانه است، من جمله او چند روز پیش از انتخابات اخیر وعده داده بود که همه سربازان آمریکا در افغانستان تا کریسمس در خانه باشند.

از طرف دیگر ما میدانیم که مقامات پنتاگون در چهار سال اخیر تمام تلاششان را کرده اند تا این «عقب نشینی» را به تاخیر بیاندازند. مارک اسپر هم چند روز قبل از اخراجش یادداشتی به کاخ سفید فرستاده بود که در آن نسبت به خطرات خروج حساب نشده نیروهای آمریکایی برای امنیت منطقه و متحدان آمریکا هشدار داده بود.

واضح بگویم: این رفتار ترامپ مشمئز کننده و حتی خائنانه است. بله، شما باید برای جنگ یک استراتژی داشته باشید (و نبود آن نقطه ضعف آمریکا پس از ج.ج.۲ است)؛ ولی یک استراتژی برای برد و نه برای باخت! یعنی وقتی معلوم است که جنگ فرسایشی با ویت کنگ یا طالبان به جایی نمیرسد باید قدرتهای پشت آنها را هم بزنید. وگرنه دست از پا درازتر به خانه برگشتن که هنر نیست، این را مادر بزرگ من هم میتوانست انجام دهد!

به اشتراک بگذارید:
0 0 رای
ارزیابی این پست
1 نظر
قدیمی ترین
تازه ترین پر رای ترین
بازخوردهای درون متنی
همه نظرها